Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Budova bývalých jatek otevřena

Publikováno: 22.9.2022

Po šesti letech dočasných působišť získala galerie současného umění PLATO zázemí srovnatelné s evropským standardem v čerstvě rekonstruované památkově chráněné budově bývalých jatek. Svou činnost v ní galerie zahájila 21. září mezinárodní výstavou nazvanou Optimalizované bajky o dobrém životě. Výstava potrvá do 1. ledna 2023.

Rekordně krátkých sedm let

Chátrající budovu koupilo město pro svou příspěvkovou organizaci v roce 2016 spolu se sousedním hobbymarketem Bauhaus. „To, co původně vypadalo jako přítěž, tedy opuštěný Bauhaus, se velmi rychle ukázalo jako výhoda. Díky vstřícnosti, otevřenosti a důvěře primátora Tomáše Macury v naši koncepci jsme získali pět tisíc metrů čtverečních k experimentování a souběžně i vyhlídky na fungování na úrovni švýcarské kunsthalle,“ komentuje ředitel PLATO Marek Pokorný. Rekonstrukce budovy jatek, jejímž zadavatelem i investorem bylo město Ostrava, trvala od prvního záměru v podobě jednostránkového konceptu po kolaudaci stavby rekordně krátkých sedm let.

Vzniká zahrada i park

Galerie PLATO byla od počátku zapojena do příprav rekonstrukce i do jejího průběhu tak, aby výsledek sloužil jejím potřebám. „Jde nám o kvalitu ve všech oblastech fungování naší instituce. Kvalitní architektura i interiérový design, špičkové podmínky pro vystavení děl současného umění, vysoký standard zázemí pro návštěvníky. A samozřejmě vysoká kvalita výstav a programů. Náš cíl je přispívat k dobrému životu našich návštěvníků i obyvatel města, kteří budou využívat okolí jatek, tedy právě budovanou zahradu a park. I díky naší galerii může Ostrava získat parametry místa, kde se dobře žije,“ dodává Pokorný. Kavárna, která bude sloužit lidem i bez nutnosti navštívit výstavu nebo jiný program galerie, bude stejně jako v předchozím sídle provozována jako sociální podnik.

Patnáct umělců různých generací

Nyní tedy PLATO svůj provoz v novém zahájilo skupinovou výstavou Optimalizované bajky o dobrém životě, která zabírá všech pět výstavních sálů. Kurátory jsou Daniela a Linda Dostálkovy a Marek Pokorný. Výstava opírající se o žánr bajky pojednává o tom, jak vést dobrý život, a zcela symbolicky zahajuje novou etapu fungování galerie. V hlavní roli výstavy jsou zvířata, která pomohou instituci překódovat původní funkci budovy – jatka, zpracovat její příběh a proměnit ho. Prostřednictvím děl patnácti umělkyň a umělců různých generací nabízí návštěvníkům prostor k intenzivnímu zážitku a zamyšlení se nad otázkou: Co to vlastně je dobrý život a jak jej máme vést?

Film, masky i animované postavy

Životní osudy původem polsko-britské umělkyně Franciszky Themerson (1907–1988) poznamenala druhá světová válka, aniž by však z jejího díla vymizela radostná nadsázka a chuť experimentovat nejen s malbou, ale také filmovým obrazem, ilustracemi a divadelní výpravou. Jedno z vystavených děl, filmová bajka Dobrodružství dobrého člověka, kterou v roce 1937 natočila se svým manželem Stefanem, dnes už patří ke klasice světové kinematografie. Soubor masek, jež Themerson navrhla pro první uvedení Krále Ubu Alfreda Jarryho v roce 1951 na britských ostrovech, zapůjčilo galerii PLATO Muzeum umění v Lodži.

Uhrančivé filmové obrazy dvou videoprojekcí – Tourneur a Kentaur – německo-íránské umělkyně Yaldy Afsah (*1983) zkoumají dvojznačnost vztahu člověka ke zvířatům, zatímco organické sochy/objekty polské umělkyně Agaty Ingarden (*1994) lze chápat jako komentář k nejednoznačným vztahům mezi přírodou a technologií v epoše, kdy poprvé vývoj naší planety jako celku zásadně ovlivňují lidské aktivity.

Animované postavy v životní velikosti Özgüra Kara (*1992) diváka vyzývají k alespoň chvilkovému zamyšlení nad tématem, které je dnes všudypřítomné a pro dobrý život tak zásadní – smrtí. Jana Želibská (*1941) od 60. let ve svých instalacích, fotografiích a akcích zkoumá vzájemné působení obrazu i skutečnosti ženského těla a kulturní podmíněnost našich představ. Díla zapůjčená Slovenskou národní galerií a umělkyní představují po mnoha letech českému divákovi reprezentativní ukázku tvorby jedné z největších postav poválečného umění na Slovensku.

Více na www.plato-ostrava.cz

Budova bývalých jatek otevřenaBudova bývalých jatek otevřenaBudova bývalých jatek otevřenaBudova bývalých jatek otevřenaBudova bývalých jatek otevřenaBudova bývalých jatek otevřenaBudova bývalých jatek otevřenaBudova bývalých jatek otevřenaBudova bývalých jatek otevřenaBudova bývalých jatek otevřenaBudova bývalých jatek otevřenaBudova bývalých jatek otevřenaBudova bývalých jatek otevřenaBudova bývalých jatek otevřenaBudova bývalých jatek otevřenaBudova bývalých jatek otevřenaBudova bývalých jatek otevřenaBudova bývalých jatek otevřenaBudova bývalých jatek otevřenaBudova bývalých jatek otevřena


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO