Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Ostravští Přirození v Domě umění

Publikováno: 21.9.2022

Galerie výtvarného umění v Ostravě otevřela retrospektivní výstavu legendami opředené výtvarné skupiny Přirození. Přestože skupina existovala jen velmi krátce, měla rozhodující vliv na formování budoucí ostravské výtvarné scény. Kurátorkou výstavy, která prezentuje tvorbu všech členů této skupiny z let 1989 až 1992, včetně jejich přátel, je Renata Skřebská. Vernisáž se konala v úterý 20. září. Nyní je výstava v ostravském Domě umění k vidění až do konce roku.

Prolomení kádrovacího režimu

„Přirození byli v revolučním roce symbolem boje výtvarníků za svobodu tvůrčí i lidskou, jejich veřejná vystoupení byla ve své době velmi odvážná. Přirození přispěli k prolomení celorepublikového kádrovacího režimu v umění a výrazně ovlivnili současnou výtvarnou scénu v Moravskoslezském kraji. Jejich činnost otevřela jednotlivým členům uměleckou cestu v následujícím období a rozhodně má co říci i současné generaci. Proto je skvělé, že výstavu  doprovodí edukační programy pro školy i komentované prohlídky s kurátorkou,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Přiznáváme se k trapnosti

Výstava Přirození (1989–1992) / Ostravští divocí představuje vývoj umělecké tvorby členů ostravské undergroundové skupiny Přirození (Daniel Balabán, Zdeněk Janošec Benda, Petr Pastrňák, Hana Puchová, Jiří Surůvka, Pavel a Helena Šmídovi) a jejich přátel (Martin Cach, Martin Fryč, Milan Krupa, Zdeněk Kus, Elli Tiliu Motýlová, Rostislav Němčík, Radim Šupčík). Na výstavě jsou k vidění jejich rané malby, grafiky a objekty plné sexuality, grotesky i provokativního pojetí víry. Součástí výstavního projektu jsou také unikátní amatérské filmové nahrávky, které dosud nebyly publikovány. Mladé umělce spojoval manifest skupiny z roku 1989 s nekompromisními hesly, jako například přiznáváme se k trapnosti, nebo čistému vše čisté, které vyjadřovaly radikální postoj mladé generace vůči tehdejší společnosti.

Příběh skupiny se začal psát v roce 1989, kdy se skupina mladých lidí rozhodla vyjádřit svůj nesouhlas s oficiálním uměním. Ke stěžejním okamžikům patřila jednodenní výstava „Ahoj lidé!“, která se uskutečnila v podchodu k autobusovému nádraží v Ostravě. Akce nebývalého rozsahu byla jedním z podnětů pro založení skupiny. „Mladá generace fungovala na bázi undergroundového společenství, které jako jediné umožňovalo naprostou svobodnou tvorbu. Nejčastěji pořádali výstavy v ateliérech, bytech, na půdách domů, ale třeba i venku na haldě Ema, nebo na kopci Landek v Petřkovicích,“ sdělila kurátorka výstavy Renata Skřebská.

Návrat mistrů zábavy

Členové skupiny se scházeli a společně vystavovali v domě mikrobiologa Vladislava Holce, který se stal nejmenovaným kurátorem a galeristou skupiny, a také v bytě manželů Šmídových. „Daniel Balabán, spolu se svým bratrem Janem a Zdeňkem Janošcem, přezdívaným Benda, vymyslel název skupiny. Činnost skupiny směrem performanci pak posunul Jiří Surůvka se svým kabaretem Návrat mistrů zábavy. Přirozený talent však přivedl ke skupině Přirození také Petra Pastrňáka a Hanu Puchovou, která se zpočátku za členku ani nepovažovala,“ doplnila kurátorka.

Po rozpadu skupiny členové vystavovali společně už jen dvakrát, a to na ostravských výstavách Přirození po deseti letech (1999) v Antikvariátu Černý pavouk, kde ovšem nebyla zastoupena Helena Šmídová, a Přirození po dvaceti letech (2010) v Minikino Kavárně. Třetí kolektivní výstava Přirození (1989–1992) / Ostravští divocí se k tématu vrací po třiceti letech od rozpadu skupiny. Historii skupiny, rozsáhlé rozhovory kurátorky se členy, manifest i dosud nepublikované archivní materiály, včetně fotografií, představí téměř třísetstránková stejnojmenná publikace Renaty Skřebské, kterou lze zakoupit na pokladně Domu umění, nebo na e-shopu GVUO.

Praktické informace

Výstavu doprovázejí komentované prohlídky s kurátorkou 18. 10., 15. 11. a 8. 12. v 17 hodin. Nutná je rezervace předem na www.gvuo.cz. V rámci výstavy se uskuteční ve čtvrtek 10. 11. také komponovaný večer, složený z dialogů členů skupiny a dobových filmových i hudebních projekcí. Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na výstavu činí 40 korun plné a 20 korun zlevněné. V neděli a pro seniory je vstup volný. 

Více informací na www.gvuo.cz

Ostravští Přirození v Domě uměníOstravští Přirození v Domě uměníOstravští Přirození v Domě uměníOstravští Přirození v Domě uměníOstravští Přirození v Domě uměníOstravští Přirození v Domě uměníOstravští Přirození v Domě uměníOstravští Přirození v Domě uměníOstravští Přirození v Domě uměníOstravští Přirození v Domě uměníOstravští Přirození v Domě uměníOstravští Přirození v Domě uměníOstravští Přirození v Domě uměníOstravští Přirození v Domě uměníOstravští Přirození v Domě uměníOstravští Přirození v Domě uměníOstravští Přirození v Domě uměníOstravští Přirození v Domě uměníOstravští Přirození v Domě uměníOstravští Přirození v Domě umění


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO