Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

HIDDEN/ Zvířata v antropocénu

Publikováno: 14.9.2022

Na neetické chování člověka vůči zvířatům upozorňuje v Domě umění výstava nazvaná HIDDEN / Zvířata v antropocénu. Výstava obsahuje přes čtyřicet velkoformátových fotografií zahraničních fotoreportérů a několik videí reportážního charakteru. Vernisáž se uskutečnila 13. září.

 

Tajné fotografování

Výstavu pořádá Galerie výtvarného umění v Ostravě spolu s neziskovou organizací We Animals Media.Fotografie byly v mnoha případech pořízeny tajně, a díky tomu zachycují také praktiky, které jsou záměrně před veřejností skrývány. Když jsem se dozvěděl, že například polské galerie odmítají výstavu prezentovat, měl jsem jasno, že Ostrava ji vidět musí, přestože to prvoplánově není výtvarné téma. Kdyby na fotografiích nebyly zachyceny drastické příběhy zvířat, které nás podvědomě nutí odvracet od nich zrak, ocenili bychom také jejich výtvarnou kvalitu,“ sdělil Jiří Jůza, kurátor výstavy a ředitel GVUO.

Návštěvník tak může vidět fotografie kastrací selat bez jakékoli anestézie s úsporných důvodů, býky, které jejich majitelé nechávají vykrvácet pověšené za nohu hlavou vzhůru, opice používané k nejrůznějším pokusů či hrůzu obrovských drůbežích velkochovů.

 

Za zavřenými dveřmi

Výstava je rozdělena do sedmi tematických celků, v nichž zvířata hrají hlavní roli (Průmyslové zemědělství, Přeprava živých zvířat, Výzkum, Rybolov, Móda, Zábava, Katastrofa).

„Právě průmyslové zemědělství s využitím hospodářských zvířat způsobuje obrovské ekologické škody. Jeho vliv na globální oteplování je vyšší, než vliv dopravy na celém světě. Zvířata často žijí v nehumánních podmínkách a na minimálním prostoru, nejsou ošetřována, dostávají minimum jídla a mláďata bývají oddělena od matek. Nejsou totiž dostatečně chráněna platnými zákony. Aktivisté po celém světě již dlouho upozorňují na to, co se děje „za zavřenými dveřmi“, jejich hlas zatím nevedl ke změně zákona,“ uvádí Jana Šrubařová z Domu umění.

 

 Stejnojmenná publikace

Výstava doprovází publikaci HIDDEN – Animals in the Anthropocene z roku 2020 kanadské fotoreportérky zvířat Jo-Anne McArthur. Kniha získala zlatou medaili v soutěžích Independent Publisher Book Awards (2021), 78th Annual Pictures of the Year International Competition (2021) a před pár dny také v soutěži Prix de la Photographie Paris Awards v kategorii dokumentární kniha.

Publikaci, v níž své fotografie prezentuje na čtyřicet zahraničních fotoreportérů zvířat, je možné zakoupit i na pokladně Domu umění.

We Animals Mediaje nezisková organizace, která prostřednictvím působivé fotografické a video žurnalistiky zviditelňuje zvířata běžně skrytá veřejnosti. Jejím posláním je dokumentovat příběhy zvířat v lidském prostředí, těch, která jsou využívána k jídlu, módě, zábavě a pokusům. Cílem je vyvolat soucit, diskuzi a změnu.

Výstava potrvá do 20. listopadu 2022.

 

Více na: www.gvuo.cz

HIDDEN/ Zvířata v antropocénuHIDDEN - Andrew SkowronHIDDEN - Andrew SkowronHIDDEN - Carlota SaorsaHIDDEN - Kristo MuurimaaHIDDEN - Selene MagnoliaHIDDEN - Jo Anne McArthurHIDDEN - Daniel BeltraHIDDEN - Britta JaschinskiHIDDEN/ Zvířata v antropocénuHIDDEN/ Zvířata v antropocénuHIDDEN/ Zvířata v antropocénuHIDDEN/ Zvířata v antropocénuHIDDEN/ Zvířata v antropocénuHIDDEN/ Zvířata v antropocénuHIDDEN/ Zvířata v antropocénuHIDDEN/ Zvířata v antropocénuHIDDEN/ Zvířata v antropocénuHIDDEN/ Zvířata v antropocénu


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO