Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Aktuality

Sochy!!! začaly vyprávět své příběhy

Publikováno: 8.9.2022

Sochy současných umělců Michala Trpáka a Jakuba Fišara jsou instalovány v Komenského sadech a stávají se zdejší novou atrakcí. Zůstanou zde až do března příštího roku, kdy hodlá pořadatel akce, Centrum kultury a vzdělávání, představit touto formou ve veřejném prostoru opět další umělce. Výstava nese název Sochy!!! …vypraví své příběhy.

Vernisáž v Komenského sadech proběhla ve středu 7. září. Oba umělci se svěřovali ze svými postřehy – již během instalace soch vzbuzovala jejich díla velikou pozornost návštěvníků parku. „To nás samozřejmě velmi těší, není to úplně obvyklé,“ konstatoval sochař Michal Trpák.

 

U Dámy Pykové

Sochy Michala Trpáka jsou inspirovány mikrosvětem. „Mazlíci“ reprezentují mnohonásobně zvětšené bakterie a mikroorganizmy. V kulisách parku svítí do tmy, hrají barvami glazur nebo syrovostí betonu. Mazlíci jsou zastoupeni v různých velikostech, ti menší se usadili na střeše u místní restaurace Dáma Pyková.

S reflexní plochou sklíček využívající hru světla pracuje i Virus, další socha z mikrosvěta, která má formu veliké koule, stejně tak i socha nazvaná Kapka. Ta je vytvořenou z betonu 3D tiskem a následně pokrytá skleněnou mozaikou s perletí.

Jakub Flejšar do Ostravy přivezl své figurální plastiky, které vytváří převážně ze železa nebo v kombinaci se dřevem. Nepracuje však s kompaktním kmenem stromu, ale s polínky zasazenými do kovových rámů, využívá větve nebo staré laťky. V příbězích jeho sedících, stojících či cvičících geometrizovaných postav se odrážejí Jakubovy životní i sportovní zkušenosti (vedle sochařství se věnuje snowboardingu – snowboardcrossu a je trenérem olympijské vítězky Evy Samkové) i jeho filozofické přemýšlení o smyslu lidské existence. Flejšarovy sochy jsou instalovány v blízkosti busty J. A. Komenského.

 

Umění v přírodních kulisách

„Oba autoři instalují své sochy ve veřejném prostoru pravidelně už od svých studentských let, a to především v jižních Čechách, odkud pocházejí. U nás v Moravskoslezském kraji svá díla prezentovali například v Opavě,“ říká Dominik Beneš, dramaturg CKV, a dodává: „Výstavou v Komenského sadech zahajujeme na vrcholu léta tzv. nultý ročník dočasných sochařských instalací. Chceme tak výtvarné umění přinášet obyvatelům města přímo do jejich přirozeného prostředí. Sochy v přírodních kulisách zútulňují a zabydlují své okolí a mohou být pro pozorovatele nejen objektem k pobavení a obdivu, ale také k reflexi a inspiraci.“

 

Více na:  www.ckv-ostrava.cz a Facebooku CKV.

Sochy!!! začaly vyprávět své příběhySochy!!! začaly vyprávět své příběhySochy!!! začaly vyprávět své příběhySochy!!! začaly vyprávět své příběhySochy!!! začaly vyprávět své příběhySochy!!! začaly vyprávět své příběhySochy!!! začaly vyprávět své příběhySochy!!! začaly vyprávět své příběhySochy!!! začaly vyprávět své příběhySochy!!! začaly vyprávět své příběhySochy!!! začaly vyprávět své příběhySochy!!! začaly vyprávět své příběhySochy!!! začaly vyprávět své příběhySochy!!! začaly vyprávět své příběhySochy!!! začaly vyprávět své příběhySochy!!! začaly vyprávět své příběhySochy!!! začaly vyprávět své příběhySochy!!! začaly vyprávět své příběhySochy!!! začaly vyprávět své příběhy


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO