Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Sochy!!! začnou vyprávět své příběhy

Publikováno: 29.8.2022

Centrum kultury a vzdělávání (CKV) představí v ostravském veřejném prostoru sochy současných umělců Michala Trpáka a Jakuba Flejšara. Výstava ponese název Sochy!!! …vypraví své příběhy. Zahájena bude ve středu 7. září v 17 hodin.

CKV tak završí svůj letní kulturní program v Komenského sadech, které se na několik měsíců promění v galerii pod širým nebem.

Umění v přírodních kulisách

„Oba autoři instalují své sochy ve veřejném prostoru pravidelně už od svých studentských let, a to především v jižních Čechách, odkud pocházejí. U nás na Moravskoslezském kraji svá díla prezentovali například v Opavě,“ říká Dominik Beneš, dramaturg CKV, a dodává: „Výstavou v Komenského sadech zahajujeme na vrcholu léta tzv. nultý ročník dočasných sochařských instalací. Chceme tak výtvarné umění přinášet obyvatelům města přímo do jejich přirozeného prostředí. Sochy v přírodních kulisách zútulňují a zabydlují své okolí a mohou být pro pozorovatele nejen objektem k pobavení a obdivu, ale také k reflexi a inspiraci.“

U Dámy Pykové

Sochy Michala Trpáka jsou inspirovány mikrosvětem. „Mazlíci“ reprezentují mnohonásobně zvětšené bakterie a mikroorganizmy. V kulisách parku budou svítit do tmy, hrát barvami glazur nebo syrovostí betonu přitahovat ke kontaktu – vystavené objekty totiž bude možné si nejen prohlédnout, ale také si je osahat, což určitě přivítají hlavně děti. S reflexní plochou sklíček využívající hru světla pracuje i Virus, další socha z mikrosvěta, a dynamická forma Kapky zachycené ve svém dopadu. Kapku vytvořenou z betonu 3D tiskem a následně pokrytou skleněnou mozaikou s perletí návštěvníci Komenského sadů uvidí v blízkosti restaurace Dáma Pyková.

Trenér Evy Samkové

Jakub Flejšar do Ostravy přiveze své figurální plastiky, které vytváří převážně ze železa, nebo v kombinaci se dřevem. Nepracuje však s kompaktním kmenem stromu, ale s polínky zasazenými do kovových rámů, využívá větve nebo staré laťky. V příbězích jeho sedících, stojících či cvičících geometrizovaných postav se odrážejí Jakubovy životní i sportovní zkušenosti (vedle sochařství se věnuje snowboardingu – snowboardcrossu a je trenérem olympijské vítězky Evy Samkové) i jeho filozofické přemýšlení o smyslu lidské existence. Flejšarovy sochy budou instalovány v blízkosti busty J. A. Komenského.

Vernisáž výstavy za účasti obou autorů, Michala Trpáka i Jakuba Flejšara, proběhne 7. 9. v 17 hodin v Komenského sadech na promenádě mezi Novou radnicí a bustou J. A. Komenského.

Více na:  www.ckv-ostrava.cz a Facebooku CKV.

 

Sochy!!! začnou vyprávět své příběhySochy!!! začnou vyprávět své příběhySochy!!! začnou vyprávět své příběhySochy!!! začnou vyprávět své příběhy


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO