Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Aktuality

Útočiště Marty Gruber

Publikováno: 2.8.2022

Útočiště. Takový je název výstavy výtvarnice Marty Gruber / *1989 /, která byla zahájena v pondělí 1. srpna v ostravské Galerii Dole v klubu Fiducia na ostravské Nádražní třídě.

Výstava představuje průřez poslední malířskou tvorbou opavské rodačky, která studovala Ostravskou univerzitu. Na plátnech Marty Gruber návštěvníci galerie uvidí horské chaty, strmé svahy i zasněžené pláně s lyžaři a turisty. Náměty pro obrazy se stala malířce místa, kam prchají lidé z měst, a kde hledají svá útočiště. Tak vznikl také název výstavy.

„Celá výstava je o obnově vztahu k tomu, co je nazýváno přírodou, je to v uvozovkách krajinářství,“ říká o Útočišti kurátor výstavy Petr Vaňous. „

„Jde o místa, jež je dobré navštěvovat sám nebo pouze s těmi nejbližšími. Jsou to malířské deklarace „útočišť“, kde se člověk klidní a znovu formátuje do citlivé bytosti napojené na to, co se zdá být zapomenuto, co však je ve skutečnosti nejpodstatnější – přímý a vědomý kontakt s konkrétním prostorem a časem,“ doplňuje Vaňous.

Marta Gruber v letech 2004–2008 absolvovala Střední školu průmyslovou a uměleckou v Opavě, v roce 2011 získala bakalářský titul na Fakultě umění Ostravské univerzity a v roce 2013 magisterský titul na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity (obor Učitelství výtvarné výchovy pro SŠ a ZUŠ). V letech 2014–2020 absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze (Ateliér Kresby, škola Jiřího Petrboka).

Výstava Útočiště v Galerii Dole potrvá do 6. září 2022.

Útočiště Marty GruberÚtočiště Marty GruberÚtočiště Marty GruberÚtočiště Marty GruberÚtočiště Marty GruberÚtočiště Marty GruberÚtočiště Marty GruberÚtočiště Marty GruberÚtočiště Marty GruberÚtočiště Marty GruberÚtočiště Marty GruberÚtočiště Marty GruberÚtočiště Marty Gruber


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO