Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Aktuality

Prezidenti, dělníci, umělci a ti další

Publikováno: 29.7.2022

T. G. Masaryk v Ostravě, Antonín Zápotocký ve Vítkovicích, stavař na právě vznikajícím sídlišti Poruba někdy v 50. letech. I tyto fotografie jsou součástí výstavy nazvané Prezidenti, dělníci, umělci a ti další, která je od 28. července k vidění v porubské Galerii Dukla v pasáži bývalého kina na Hlavní třídě. Autorem fotografií je Viktor Kolář starší /1898-1971/, který dlouhá léta působil v Ostravě jako profesionální fotograf.

 

Dílo veřejnosti neznámé

„Tátovi se vrací identita fotografa, to se nepovedlo desetiletí,“ komentoval zahájení výstavy syn autora, známý ostravský fotograf stejného jména – Viktor Kolář. Podle Viktora Koláře otec právě Porubu hodně fotil. „Já mu potom pomáhal fotky leštit a retušovat. Táta mi předal něco, co mi zůstalo do dneška. Vydržel jsem u fotografie, stejně jako on,“ konstatoval Viktor Kolář.

Zatímco Viktor Kolář je známým fotografem, dílo jeho otce je širší veřejnosti neznámé. Dlouhá léta leželo v Archivu města Ostravy, až se ho ujal kurátor výstavy Lukáš Bártl. Na existenci fotografií Bártla upozornili jeho kolegové ze Slezského zemského muzea v Opavě.

 

Vizuální kronika Ostravy

„Viktor Kolář starší zasvětil téměř celý svůj život dokumentování významných událostí spjatých s Ostravou a okolím. Od dvacátých do šedesátých let 20. století vytvářel vizuální kroniku místa,“ říká Lukáš Bártl. Kolář tak fotil sběrače na haldách stejně jako prezidentské návštěvy, přátele, rodinu návštěvníky restaurací i urbanistickou proměnu Ostravy.

„Dílo Viktora Koláře staršího je tak unikátní jak svým tematickým rozsahem, tak i dokumentární hodnotou. Nepopiratelné jsou ale i jeho vizuální kvality, které jej řadí k nejpozoruhodnějším souborům československé reportážní fotografie 20. století,“ uzavírá Bártl.

Kurátor Lukáš Bártl rovněž v těchto měsících připravuje monografii díla Viktora Koláře staršího. Kniha by mohla vzniknout již na konci tohoto roku.

Výstava Prezidenti, dělníci, umělci a ti další potrvá v Galerii Dukla do 2. října 2022.

Prezidenti, dělníci, umělci a ti dalšíPrezidenti, dělníci, umělci a ti dalšíPrezidenti, dělníci, umělci a ti dalšíPrezidenti, dělníci, umělci a ti dalšíPrezidenti, dělníci, umělci a ti dalšíPrezidenti, dělníci, umělci a ti dalšíPrezidenti, dělníci, umělci a ti dalšíPrezidenti, dělníci, umělci a ti dalšíPrezidenti, dělníci, umělci a ti dalšíPrezidenti, dělníci, umělci a ti dalšíPrezidenti, dělníci, umělci a ti dalšíPrezidenti, dělníci, umělci a ti dalšíPrezidenti, dělníci, umělci a ti dalšíPrezidenti, dělníci, umělci a ti dalšíPrezidenti, dělníci, umělci a ti dalšíPrezidenti, dělníci, umělci a ti dalšíPrezidenti, dělníci, umělci a ti dalšíPrezidenti, dělníci, umělci a ti dalšíPrezidenti, dělníci, umělci a ti dalšíPrezidenti, dělníci, umělci a ti dalšíPrezidenti, dělníci, umělci a ti další


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO