Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Do Mariánských Hor, k moři i ke stromům

Publikováno: 27.7.2022

Ostravští historici, botanici i literáti se stanou zasvěcenými průvodci účastníkům tří letních terénních přednášek a komentovaných procházek, které pro zájemce připravil Klub Fiducia. Vstupné je dobrovolné.

 

27. července: Výstava a Mariánské Hory

První z výprav zavede zájemce do Mariánských Hor. Historici umění Romana Rosová a Martin Strakoš se stanou průvodci během prohlídky nazvané Po stopách Camilla Sitteho a jeho ostravských realizací.

Součástí výpravy je komentovaná prohlídka výstavy Architekt Camillo Sitte (1843–1903) a jeho tvorba na Ostravsku, která je nyní k vidění budově Národního památkového ústavu na ulici Odboje 1. Právě Romana Rosová a Martin Strakoš jsou autory této výstavy.

V Ostravě vytvořil Camillo Sitte regulační plán Přívozu, Moravské Ostravy, Mariánských Hor a ve spolupráci se synem Siegfriedem regulaci Hrušova. Zvláště Přívoz se stal ukázkovou realizací Sitteho představ o novém městském prostředí, neboť kromě regulačního plánu zde navrhl i kostel, faru a radnici. Sledování toho, jak Sitte zkoumal historická sídla, jak řešil regulační plány měst a sídel, zvláště v kontextu tehdejšího Ostravska, představuje základní osu výstavy.

„Po komentáři k výstavě bude následovat procházka do Mariánských Hor, kde konfrontujeme Sitteho návrh regulačního plánu této průmyslové obce s výsledným stavem. Budeme taktéž hovořit v obecné rovině o aktuálnosti jím definovaných principů v současnosti,“ zvou průvodci.

Sraz před budovou Národního památkového ústavu, Odboje 1, Moravská Ostrava. Začátek v 17 hodin.

 

9. srpna: Moře a Nová Ves

Druhá výprava slibuje návrat daleko do minulosti. Jejím ústředním motivem je mořské oko, ukryté v ostravském podzemí. Komentovaná procházka nese název Po stopách ostravského moře.

Průvodci k ostravskému moři se stanou botanička Ostravského muzea Zdeňka Rozbrojová, historici umění Romana Rosová a Martin Strakoš a také literát Pavel Hruška. „Dozvíte se mnohé i o dalších přírodních, historických i literárních souvislostech míst v okolí bývalého dolu Bedřich,“ zvou průvodci.

Sraz před vodárnou v Nové Vsi. Začátek v 17 hodin.

 

15. srpna: Ke stromům v centru

Obsahem poslední ze tří výprav se stanou stromy. Terénní přednáška má název Po stopách stromů mohykánů v centru Ostravy. Průvodkyní bude známá botanička Ostravského muzea Zdeňka Rozbrojová.

„Jaká je role starých stromů ve městě a které unikáty a kuriozity v Ostravě máme? Řeč bude rovněž o nepůvodních druzích a nových výsadbách. Zkusíme si zodpovědět otázku, zda staré stromy patří do měst, a pokud ano, jak o ně máme pečovat,“ přibližuje obsah terénní přednášky botanička Rozbrojová.

Sraz před kostelem sv. Václava v Moravské Ostravě. Začátek v 17 hodin.

Do Mariánských Hor, k moři i ke stromůmDo Mariánských Hor, k moři i ke stromůmDo Mariánských Hor, k moři i ke stromům


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO