Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Tři letní výstavní projekty GVUO

Publikováno: 22.6.2022

Galerie výtvarného umění v Ostravě zahájila letní sezónu třemi výstavními projekty. Otevřeny jsou autorské výstavy multimediální umělkyně Adély Matasové a kubistického malíře Antonína Procházky, včetně interaktivní výstavy určené pro děti a jejich doprovod s názvem Bylo, nebylo…

Vernisáž se uskutečnila 21. června v 17 hodin za osobní účasti Adély Matasové a kurátorů jednotlivých výstavních projektů. V ostravském Domě umění budou výstavy k vidění až do 4. září. 

 

Každá věc má nějaký příběh

Instalační koncept retrospektivní výstavy multimediální umělkyně Adély Matasové s názvem Mezičas byl vytvořen na míru architektonickému prostředí ostravského Domu umění. Výstava prezentuje více než dvacet autorčiných děl, která vznikla v období od 70. let 20. století až do současnosti a byla inspirována přírodními, matematickými a společenskými fenomény. Autorka se jejich prostřednictvím zabývá uměleckým tvaroslovím prostorových instalací, pohybem v kinetických objektech a videích, ale i časovostí, jež je zastoupena především ve fotodokumentacích uskutečněných performancí.

 

Ostrava je daleko v Orientě

Výstava Čarodějná laboratoř Antonína Procházky prezentuje více než čtyřicet Procházkových maleb a grafik ze sbírky GVUO. Jejich nákup byl iniciován malířovým pobytem v Ostravě v letech 1910–1921. Procházka tehdy v důsledku neutěšené finanční situace přijal jako kandidát profesury místo suplujícího učitele krasopisu, geometrie i kreslení a asistenta na Zemské vyšší reálce v Moravské Ostravě. O jeho ostravském pobytu se zachovalo jen málo dokumentů, část informací pochází z korespondence. Procházkův povzdech nad životem v Ostravě je známý z dopisu Emilu Fillovi z roku 1921: „Ostrava je daleko v Orientě“.

Výstavu doplňuje audiovizuální část, jejímž prostřednictvím budou představeny Procházkovy archivní dokumenty, fotografie, dopisy a díla ze skicářů.

 

Tvůrčí zóny nejen pro děti

Výstava Bylo, nebylo…, která je určena dětem a jejich doprovodu, představuje výběr jedenácti uměleckých děl ze sbírek GVUO z oblasti kresby, malby, grafiky, fotografie a prostorové tvorby. Ty se staly inspirací ke stejnému počtu tvůrčích tipů pro děti, jež připravily lektorky GVUO Jana Sedláková a Hedvika Dalecká.

Součástí výstavy jsou tvůrčí zóny, v nichž si děti i dospělí mohou hrát se semínky, kreslit pastelem, mačkat papír, skládat kompozice z kostek cukru, obkreslovat stíny, poslouchat hudbu i skládat objekty z ruliček toaletního papíru, to vše přímo ve výstavním sále s originály na zdech.

 

Více na: www.gvuo.cz

Tři letní výstavní projekty GVUOAdéla MatasováAdéla Matasová - Každý někdy přísahme. Foto: Martin PolákAdéla Matasová - Perfomativní akceTři letní výstavní projekty GVUOTři letní výstavní projekty GVUOTři letní výstavní projekty GVUOTři letní výstavní projekty GVUOTři letní výstavní projekty GVUOTři letní výstavní projekty GVUOTři letní výstavní projekty GVUOTři letní výstavní projekty GVUOTři letní výstavní projekty GVUOTři letní výstavní projekty GVUOTři letní výstavní projekty GVUOTři letní výstavní projekty GVUOTři letní výstavní projekty GVUOTři letní výstavní projekty GVUOAntonín Procházka - AutoportrétAntonín Procházka - Koncert


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO