Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Švejkův návrat

Publikováno: 9.6.2022

Švejkův návrat. To je název inscenace, která bude mít premiéru v Komorní scéně Aréna v sobotu 11. června. Podepsaná pod představením je zkušená dvojice – dramaturg Komorní scény Aréna Tomáš Vůjtek a její umělecký ředitel a režisér Ivan Krejčí. Podtitul představení zní jasně: Vy víte hovno, co je revoluce, a děkujte bohu, že to nevíte!

„Tomáš Vůjtek v nové hře se svou pověstnou ironií reflektuje okolnosti vzniku české nejslavnější a nejpřekládanější knihy a mimo to věnuje pozornost také Haškovu rozporuplnému vztahu k jeho dvěma manželkám a jeho poblouznění bolševickou revolucí, kterou v tehdejším Rusku pomáhal prosazovat a před níž nakonec utekl domů do Prahy,“ říká o představení Sylvie Vůjtková z KSA.

Zatímco sám Švejk dostává prostor na českých jevištích poměrně pravidelně (za posledních 80 let vzniklo na 80 inscenací), zpracování životního příběhu samotného autora, který je přinejmenším neméně zajímavý, se česká divadla doposud spíše vyhýbala.

A jak charakterizuje Jaroslava Haška sám Tomáš Vůjtek? „Spořádaný synek z měšťanské rodiny, který se stal anarchistou, aby nemusel být měšťákem, a pak se během světové války stal přesvědčeným „čechoslovanem“, aby mohl sloužit legiím a národní revoluci i tatíčkovi Masarykovi, aby pak pochopil, že revoluce je mnohem hlubší, a začal sloužit Leninovi, Trockému a jiným, aby před nimi nakonec utekl zpátky do nově vybudovaného národně-revolučního Československa, aby v něm napsal náš největší román, který ani nedopsal, protože podlehl svému životnímu stylu, který mu pomáhal přežít poměry, ve kterých žil.“

Jaroslava Haška ztvární Josef Kaluža, matkou jeho syna bude Tereza Cisovská a jeho ruskou „kněžnou“ Alena Sasínová-Polarczyk.

Švejkův návratŠvejkův návratŠvejkův návratŠvejkův návratŠvejkův návratŠvejkův návratŠvejkův návratŠvejkův návrat


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO