Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Malíř Soláně Podešva v Domě umění

Publikováno: 8.6.2022

Právě probíhající Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka se promísil s výtvarným uměním. Od úterý 7. června do neděle 3. července se v ostravském Domě umění mohou příchozí díky spolupráci festivalu s Galerií výtvarného umění v Ostravě obdivovat dílu malíře Františka Podešvy /1893 – 1979/. Komorní výstava dostala název Připoután šťastným odevzdáním.

„Život a dílo malíře Františka Podešvy jsou spojovány s magickým krajem okolí Soláně, kde žil od konce 30. let 20. století. Do kraje svých předků se vrátil po pražských uměleckých studiích, pařížském stipendijním pobytu u Františka Kupky, zahraničních cestách a aktivitách v Praze a Brně, kde intenzivně rozvíjel spolkový život, včetně své výstavní činnosti,“ říká ředitel GVUO Jiří Jůza. Ten výstavu zahájil v Domě umění spolu s ředitelem janáčkovského hudebního festivalu Jaromírem Javůrkem

„Čarokrásná Soláň, přilehlá krajina a zejména nelehký, ale čistý život se staly hlavními náměty Podešvových obrazů a grafických souborů plných příznačného zemitého valašského lyrismu. Soláň byla také místem jeho šťastného života s manželkou, spisovatelkou Marií Podešvovou,“ doplňuje ředitel galerie.

Výstava Podešvových prací se koná jako doprovodný program Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka 2022, na kterém 12. června v Hukvaldech zazní mimo jiné Symfonie č. 4 Hudba Soláně skladatele Jaromíra Podešvy /malířova synovce/ i umělecký přednes literárního díla Svatojánská noc spisovatelky a malířovy manželky Marie Podešvové.

Malíř Soláně Podešva v Domě uměníMalíř Soláně Podešva v Domě uměníMalíř Soláně Podešva v Domě uměníMalíř Soláně Podešva v Domě uměníMalíř Soláně Podešva v Domě uměníMalíř Soláně Podešva v Domě uměníMalíř Soláně Podešva v Domě uměníMalíř Soláně Podešva v Domě uměníMalíř Soláně Podešva v Domě uměníMalíř Soláně Podešva v Domě uměníMalíř Soláně Podešva v Domě umění


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO