Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Zážitková jízda pohornickou krajinou

Publikováno: 31.5.2022

Výletníci se mohou opět těšit na komentované projížďky speciálním báňským spěšným vlakem. Ten bude vyjíždět tradičně z nádraží Ostrava-střed, ale nově také z polského Těšína s cílovou stanicí Josefova Jáma, poblíž Zoo Ostrava.

Komentované projížďky pohornickou krajinou budou dostupné každou sobotu a neděli od 4. června do 18. září 2022.

Obě trasy povedou po starých tratích, které v minulosti sloužily ke svážení uhlí z karvinských dolů. Účastníci projížďky si užijí výhledy do unikátní pohornické krajiny na pozůstatky těžkého průmyslu a díky audiokomentáři a informačním panelům na jednotlivých zastávkách budou moci nahlédnout i do historie tohoto území.

 

Nově na dvou trasách

V letošním roce budou výletní vlaky po pohornické krajině jezdit o prázdninových víkendech nově na dvou trasách. První bude začínat i končit stejně jako předešlý rok ve stanici Ostrava-střed a pojede zhruba dvouhodinovou vyhlídkovou jízdu s audiokomentářem po báňských vlečkách.

Druhá trasa z polského Těšína povede také přes jednotlivé zastávky v pohornické krajině, ale bude zakončena ve stanici s názvem Josefova Jáma, která se nachází v blízkosti Zoo Ostrava. Lidé si tak můžou spojit komentovanou projížďku vlakem s návštěvou ostravské zoo.

„Součástí trasy budou také krátké zastávky na takzvaných fotopointech, významných místech, kde si lidé budou moci vystoupit, místo prohlédnout i vyfotit. O těchto místech se dozví zajímavé informace buď díky audiokomentáři, nebo z připravených informačních panelů. Navíc se letos výletníci můžou těšit na tři nové fotozastávky, Báňský spěšný vlak zastaví i u dolů Barbora, Žofie a Michal,“ říká náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu Radek Podstawka.

Výletní komentované vyjížďky organizuje Slezský železniční spolek ve spolupráci s krajskou akciovou společností Moravskoslezské Investice a Development (MSID) v rámci transformačního programu POHO 2030, a to za finanční podpory Moravskoslezského kraje.

 

Jiný pohled na zdejší krajinu

„Historicky sehrálo právě napojení na železnici důležitou roli v rozvoji Ostravska i Karvinska. Tyto v minulosti dopravní tepny jsou dneska spíše skryté a je dobře, že se znovu otevřou všem zájemcům. Navíc taková projížďka územím POHO 2030 má úplně jinou atmosféru,“ doplňuječlen představenstva MSID Petr Birklen.

Vlečky, které v minulosti sloužily pro přepravu uhlí, poskytne pro danou atrakci opět dopravní společnost PKP CARGO INTERNATIONAL.

„Velmi nás těší zájem veřejnosti o jízdy po vlečkách Ostravsko-karvinského revíru, které jsou unikátní železniční sítí a jejich historie sahá až k počátkům těžby uhlí v regionu. Společně s Moravskoslezským krajem hledáme možnosti pro její další využití do budoucna, například její zapojení do přeprav pro turistické účely nebo osobní dopravu mezi přilehlými obcemi. Účastníci budou mít opět jedinečnou možnost podívat se vlakem do lokalit, kde se běžně nedostanou a mnohdy se jim naskytne úplně jiný pohled na zdejší krajinu, než na jaký jsou zvyklí například při jízdě autem nebo na kole,“ konstatujepředseda představenstva PKP CARGO INTERNATIONAL Dariusz Seliga.

Jízdní řád, informace a prodej vstupenek na jednotlivé jízdy jsou k dispozici na webových stránkách www.slezskyzeleznicnispolek.cz

Na zážitkové jízdy láká také VIDEOPOZVÁNKA.

Zážitková jízda pohornickou krajinouZážitková jízda pohornickou krajinouZážitková jízda pohornickou krajinou


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO