Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Na návštěvě u ženy

Publikováno: 27.5.2022

Lenka Klodová, sochařka, performerka, fotografka, multimediální a konceptuální autorka, narozena 22. listopadu 1969 v Opavě, vystavuje nyní svoji tvorbu v ostravské Výstavní síni Sokolská 26. Výstava dostala název Na návštěvě u ženy a ve vystavených objektech se odráží boj, který sama autorka absolvovala s rakovinou prsu.

„Jsem ráda, že jsem se dočkala. Vystavovat ve zdejší výstavní síni byl vždycky můj sen,“ prohlásila Lenka Klodová během vernisáže, která se konala 26. května.

V Ostravě je Lenka Klodová téměř na domácí půdě - studovala zde gymnázium, později, na konci 80. let, také český jazyk a výtvarnou výchovu na ostravské Pedagogické fakultě. Nyní žije Lenka Klodová v Praze, od roku 2010 vede Ateliér tělového designu na Fakultě Výtvarných umění v Brně.

S vážnou nemocí bojovala svérázným způsobem. „Na ozařování jsem si sebou brala kameru. Z pasivního pacienta jsem se tak stávala aktivním tvůrcem. Tím se celé téma jako by odlehčilo,“ popsala Klodová vznik některých objektů, které jsou na výstavě k vidění.

Projekt Na návštěvě u ženy vychází z charakteru galerie jako bytu ve vile. Objekty tematicky korespondují s původními charaktery místností. Nainstalované objekty oživují prostředí kuchyně, ložnice i obývacího salonu. Spojuje se tak stálé téma umělkyně – ženská otázka – s prostředím domácího interiéru, který byl dlouho považován za jedinou doménu působení ženy. Vystavené objekty formálně vychází z práce se sádrovými odlitky, s fotografiemi a zároveň ze zkušeností práce se dřevem.

Jak připomenul kurátor výstavy Milan Veber, Lenka Klodová se řadí k významným a výrazným umělkyním nastoupivším v 90.letech, z nichž mnohé se již ve Výstavní síni Sokolská 26 představily – jako například Eliška Bornová, Veronika Bromová nebo Markéta Othová.

Výstava Lenky Klodové Na návštěvě u ženy potrvá ve Výstavní síni Sokolská 26 do 15. července 2022.

Na návštěvě u ženyNa návštěvě u ženyNa návštěvě u ženyNa návštěvě u ženyNa návštěvě u ženyNa návštěvě u ženyNa návštěvě u ženyNa návštěvě u ženyNa návštěvě u ženyNa návštěvě u ženyNa návštěvě u ženyNa návštěvě u ženyNa návštěvě u ženyNa návštěvě u ženyNa návštěvě u ženyNa návštěvě u ženyNa návštěvě u ženy


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO