Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Aktuality

Janáčkova filharmonie Ostrava míří do Vesmíru

Publikováno: 19.5.2022

Janáčkova filharmonie dnes odtajnila program nové - již 69. sezóny a spustila prodej vstupenek. Posluchače čeká velká změna, a to nikoliv v programové nabídce, která si po dramaturgické stránce zachovává vysoký standard, ale v místech konání koncertů. Ty se v následujících letech neuskuteční ve společenském sále Domu kultury města Ostravy. Důvodem je zahájení rekonstrukce budovy a následně přístavby koncertního sálu podle návrhu amerického architekta Stevena Holla. Orchestr tak bude prozatím působit především v bývalém kině Vesmír. Dále bude více koncertovat v aule Gong v Dolních Vítkovicích a v kostele svatého Václava v Opavě. Programová nabídka 69. sezóny Janáčkovy filharmonie Ostrava je v tomto smyslu ojedinělá. Posluchači se o ní mohou dozvědět více z dnes vydané publikace, která představí program sezóny také v kontextu tématu „odolnosti“, který se celým katalogem prolíná a za jehož konceptem stojí fotografka Dita Pepe. Vstupenky na koncerty 69. sezóny si lze zakoupit již nyní online a od 23. května osobně na prodejních místech.  

Slovo ředitele JFO Jana Žemly

V následujících letech nás čekají veliké změny. V Ostravě začínáme stavět nový koncertní sál. Byli jsme od začátku u toho, když se definovaly podmínky soutěže, a nyní jsme u toho, když se určuje budoucí provoz celé budovy. Při projektování jsme vycházeli z našich koncertních zkušeností po celém světě. V uplynulých letech jsme cíleně navštívili řadu vynikajících koncertních sálů a měli jsme tak možnost prozkoumat jejich technické vybavení i fungování, což pro nás bylo naprosto klíčové.

Dočasné přestěhování filharmonie do bývalého kina Vesmír znamená provizorium, kterému jsme přizpůsobili i repertoár, protože kinosál není úplně vhodný pro ty největší symfonické skladby. Navzdory tomu jsem si jist, že poslechový komfort našich posluchačů neutrpí – sál prochází akustickou úpravou a prostoru je přizpůsobena tedy také dramaturgie nadcházející sezóny. Ve Vesmíru bude znít ten nejklasičtější repertoár nám vlastní – od Haydna, Mozarta, Beethovena přes skalní představitele hudebního romantismu až po skladby Richarda Strausse či české autory 20. století.

Osobně se jako každý rok těším na zahajovací koncert, na kterém tentokrát zazní Šostakovičova ‚Leningradská‘ symfonie. Nebude chybět také několik skladeb soudobých autorů. Opět k nám přijedou vyhlášení interpreti, například violoncellista Johannes Moser, který se k nám pravidelně vrací. Mám radost z toho, že opět přijede Federico Colli a zahraje společně s ‚naším‘ Lukášem Vondráčkem.

Odolnost - téma katalogu 69. koncertní sezóny JFO

„Schopnost odolávat krizím a situacím různé povahy a zvládat těžkosti, které nás v poslední době trápily, se nám pro nastupující sezónu jeví mimořádně aktuální. Téma odolnosti se tak letos promítá nejen do vizuální a tematické části katalogu, ale také výrazně v dramaturgickém pojetí celé sezóny,“ říká spoluautorka konceptu katalogu a fotografka Dita Pepe a dodává „když jsme v říjnu roku 2021 diskutovali o pojetí katalogu a dramaturgii celé sezóny, nikdo z nás netušil, že Šostakovičova Symfonie č. 7, nazývaná též ‚Leningradská‘, bude dnes ve svých obrazech novou realitou. Šostakovič tuto skladbu komponoval v Němci obléhaném Leningradě v roce 1941, přestože jako významný skladatel dostal možnost být evakuován. Valentin Silvestrov, soudobý ukrajinský skladatel, zůstal na konci února 2022 během prvních dnů vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v obléhaném Kyjevě. Zatímco v Ostravě zněla jeho skladba Hymn 2001 v podání JFO, on společně se svou rodinou poslouchal zvuky sirén.“

Katalog nabízí kompletní program koncertů rozdělených do abonentních řad, výčet dalších aktivit, kterým se JFO věnuje a nechybí příběhy a rozhovory na téma „odolnosti“. Na začátku katalogu je k dispozici mapa s praktickými informacemi, kde všude se s JFO budou posluchači v nadcházející sezóně potkávat.

Na přípravě katalogu se podílela více než desítka lidí. Ke spolupráci byl kromě Dity Pepe přizván také fotograf Petr Hrubeš. Jednotnou vizuální podobu katalogu dal grafik Štěpán Malovec a texty napsala spisovatelka Jana Poncarová. Do zákulisí příprav lze nahlédnout ve fotoreportáži zde. Katalog v tištěné podobě je od 19. května k dispozici na Janáček pointu v DKMO a poté bude v distribuci na dalších prodejních místech.

Janáčkova filharmonie Ostrava míří do VesmíruJanáčkova filharmonie Ostrava míří do Vesmíru


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO