Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Divadlo Petra Bezruče hraje v Domě umění

Publikováno: 12.5.2022

Ve výstavně-divadelní prostor se proměnil Dům umění v Ostravě. Divadlo Petra Bezruče zde hraje od 13. do 28. května inscenaci Stará láska nerezaví. Součástí projektu je i doprovodná multimediální výstava.

Základem inscenace jsou osobní výpovědi seniorů žijících v Domově s pečovatelskou službou v Bystřici nad Olší, které herci od ledna 2021, v době nejpřísnějších proticovidových opatření, pravidelně navštěvovali.

Životní příběhy seniorů nyní Bezruči rozehrávají v netradičním prostoru. Velké sály Domu umění se proměnily hned na několik malých scén, mezi nimiž nechybí školní třída nebo šachta. Diváci procházejí jednotlivými místnostmi a seznamují se tak s osudy lidí, žijícími na česko-polském pomezí.

 

Vybrali jsme pět příběhů

„Nasbíraný materiál měl v sobě velký potenciál, proto mě dráždila myšlenka s ním nadále pracovat a vytvořit dokumentární inscenaci, která by se pohybovala na pomezí výstavy a divadla. Vybrali jsme pět příběhů, které se dostředivě vztahují k lásce a vytváří tak celistvou a uzavřenou mozaiku. Láska k Bohu, domovu, práci, partnerovi, rodině, vzdělání či jazyku. Dotýkáme se základních lidských témat, ale díky specifikům daného regionu se v nich dostáváme poměrně hluboko. Mám pocit, že se dotýkáme samotných kořenů naší společnosti. Je to čirá krása a upřímnost lidského srdce,“ říká autor projektu Jan Holec.

Pro Dům umění je to v jeho dějinách vůbec poprvé, co se v jeho prostorách hraje divadlo. „Když nás ikonická značka, jakou je bezesporu Divadlo Petra Bezruče, oslovila, neváhali jsme s poskytnutím prostorů ani okamžik,“ říká ředitel GVUO Jiří Jůza. Vzpomíná, že ještě za minulého režimu takto hrávalo divadlo Husa na provázku a prostorách Domu umění města Brna. „Projekt považuji v galerijním prostředí za mimořádný ve všech jeho aspektech,“ dodává Jiří Jůza.

 

Doprovodná výstava

Doprovodnou výstavu Stará láska nerezaví si mohou zájemci v Galerii výtvarného umění v Ostravě prohlédnout od úterý až neděle od 10 do 16 hodin.

17 a 20 hodin pak GVUO ožije divadlem. Příběhy lidí kolem nás zprostředkují herci Ondřej Brett, Jakub Burýšek, Julie Goetzová, Markéta Haroková, Vojtěch Johaník, Barbora Křupková, Jáchym Kučera, Markéta Matulová, Yvona Stolařová, Václav Švarc a Dušan Urban.

Divadlo Petra Bezruče hraje v Domě uměníDivadlo Petra Bezruče hraje v Domě uměníDivadlo Petra Bezruče hraje v Domě uměníDivadlo Petra Bezruče hraje v Domě uměníDivadlo Petra Bezruče hraje v Domě uměníDivadlo Petra Bezruče hraje v Domě uměníDivadlo Petra Bezruče hraje v Domě uměníDivadlo Petra Bezruče hraje v Domě uměníDivadlo Petra Bezruče hraje v Domě uměníDivadlo Petra Bezruče hraje v Domě uměníDivadlo Petra Bezruče hraje v Domě uměníDivadlo Petra Bezruče hraje v Domě uměníDivadlo Petra Bezruče hraje v Domě umění


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO