Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Vášnivá Carmen vtančí na ostravské jeviště

Publikováno: 10.5.2022

Balet Carmen na hudbu Rodiona Ščedrina a Georgese Bizeta zkouší se souborem Národního divadla moravskoslezského mladý český choreograf Jiří Pokorný. Inscenace má českou, respektive světovou premiéru 12. května v Divadle Jiřího Myrona.

 

Milostný trojúhelník a současnost

„Jiří Pokorný se ve svém baletním vyprávění soustředí na vztahy v milostném trojúhelníku Carmen – Don José – Lady M a příběh posunul do současnosti. Nový balet má ambice oslovit co nejširší věkovou skupinu včetně mladých od zhruba 12 let,“ uvádí mluvčí divadla Šárka Swiderová.

Povídka Prospera Mériméa Carmen z roku 1845 svého (do té doby neúspěšného) autora proslavila a stala se inspirací nejen pro věhlasnou operu Georgese Bizeta, ale také pro další umělecká ztvárnění. V roce 1949 vytvořil na Bizetovu hudbu první balet francouzský tanečník a choreograf Roland Petit.

„Moje choreografie Carmen je živá, pořád se na ní dá pracovat, posouvá se. Carmen je dívka moderní, současná, odvážná, vášnivá, zapadá do dnešní doby,“ uvádí úspěšný český choreograf Jiří Pokorný, který choreografii vymyslel speciálně pro ostravský soubor.

Také už na prvních loňských zkouškách vybral hlavní představitele ústřední trojice – v prvním obsazení vystoupí Natalia Adamska (Carmen), Francesco Fasano (Don José) a Shino Sakurado (Lady M).

 

Silná nezávislá žena

„Carmen má spoustu milenců a je to pro ni normální věc. Je to silná nezávislá žena, která nechce nikomu ublížit, dokud k tomu není donucena. Moc dobře ví, co dělá, a má silný vliv na své okolí. Neustále svádí dona Josého a dožaduje se jeho pozornosti,“ přibližuje Carmen její představitelka Natalia Adamska.

„Don José se v tom dost plácá, je ztracený hlavně tehdy, když si s ním Carmen zahrává, ale nakonec se do ní zamiluje,“ doplňuje Francesco Fasano. „Lady M je ta, která nakonec způsobí velké drama, přitom si ale myslí, že všechno dělá správně. Věří, že ta pravá pro Dona Josého je ona, ne Carmen. Ona je vlastně ta větší mrcha, a nakonec je ráda, že Carmen umírá,“ uzavírá Shino Sakurado.

Vášnivá Carmen vtančí na ostravské jevištěVášnivá Carmen vtančí na ostravské jevištěVášnivá Carmen vtančí na ostravské jevištěVášnivá Carmen vtančí na ostravské jevištěVášnivá Carmen vtančí na ostravské jeviště


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO