Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Svícen z vypálené synagogy se vrátil

Publikováno: 9.5.2022

Ostravské muzeum a s ním i celé město Ostrava zažívá neobvyklou událost. Tím je navrácení chanukového svícnu, který visel na jedné ze zdí hlavní ostravské synagogy. Ta byla v roce 1939 vypálena nacisty. Od té doby putoval svícen po světě, od 10. května je k vidění v Ostravském muzeu.

 

Do Izraele i USA

Chanukový svícen zachránil bezprostředně po požáru ostravský sklenář Isidor Reiser. Za druhé světové války se čtyřčlenná rodina Isidora Reisera stala terčem nacistické perzekuce. Její členové byli vězněni nejprve v Nisku nad Sanem, později v Terezíně, Bergen-Belsenu, Flossenburgu i Osvětimi. Všem se naštěstí podařilo útrapy přežít. Chanukový svícen zatím ukrývali jejich přátelé.

Svícen zvaný chanukiah byl na konci války dopraven do Izraele, odkud jej Reiserova dcera Emilie (1924–2020), známá jako Lilly, odvezla po smrti svého bratra Lea v roce 2008 do Spojených států amerických. Ve své závěti paní Emilie obsáhla přání, aby se svícen vrátil tam, kde sloužil. Do Ostravy. Tak se díky rodinným přátelům Emilie Reiser 9. května 2022 i stalo.

 

Silný okamžik v historii města

„Je to nesmírně silný okamžik v historii našeho města. Moc si tohoto okamžiku vážím a děkuji všem, kteří na něm měli jakýkoli podíl,“ uvedl během slavnostního předávání na ostravské radnici primátor Tomáš Macura.

„Někdy má mnohem větší cenu úplně obyčejná věc, než kdyby byla celá ze zlata,“ odpověděla na otázku o ceně takového svícnu ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová. „Je velká vzácnost, že se vůbec něco z vyhořelé synagogy zachovalo a nyní, po více než 70 letech, navrátilo do Ostravy zpět,“ doplnila Kábrtová.

 

Nyní již v muzeu

Pro svícen vznikla v muzeu speciální vitrína. „Snad se z navráceného svícnu budou těšit Ostravané desítky i stovky let,“ konstatoval primátor Macura.

Hlavní ostravská synagoga, ve které svícen visel na zdi, byla postavena v roce 1879 v historizujícím stylu podle návrhu Franze Böhma. Budovu charakterizovaly dvě věže zakončené velkými báněmi s šesticípými hvězdami.

V noci z 12. na 13. června 1939 nacisté hlavní ostravskou synagogu vypálili a koncem srpna téhož roku vydal stavební úřad příkaz k demolici.

Synagoga stála v místech dnešního obchodního domu Laso v blízkosti dnešního Masarykova náměstí.

Svícen z vypálené synagogy se vrátilSvícen z vypálené synagogy se vrátilSvícen z vypálené synagogy se vrátilSvícen z vypálené synagogy se vrátilSvícen z vypálené synagogy se vrátilSvícen z vypálené synagogy se vrátil


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO