Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Opera Manon

Publikováno: 25.4.2022

Nejznámější operu Julese Masseneta (1842–1912) Manon uvidí ostravští diváci opět po 53 letech. Na jeviště Divadla Antonína Dvořáka se vrací po čtvrté v hudebním nastudování francouzského dirigenta Bruna Ferrandise a režii Jiřího Nekvasila v nové premiéře ve čtvrtek 28. dubna. Poprvé ji ovšem bude divadlo hrát ve francouzském originále.

 

Touha po lásce i po luxusu

Příběh mladinké Manon, která touží po velké lásce, ale ještě více po bohatství, přepychu a pohodlném luxusním životě plném zábavy, je z pera abbého Prévosta (vyšlo 1731). Dílo inspirovalo a dodnes inspiruje mnohé tvůrce – literáty, hudební skladatele, choreografy i filmaře. Ani Jules Massenet nebyl se svým operním zpracováním první. Jeho Manon měla premiéru v roce 1884, po něm pak zkomponoval operu s názvem Manon Lescaut Giacomo Puccini (1893) a tato dvě operní zpracování se objevují na světových operních jevištích nejčastěji. V našem kulturním povědomí je příběh Manon Lescautové znám především díky nádhernému a dosud živému veršovanému dramatu Vítězslava Nezvala z roku 1940.

 

Milostný příběh v šesti obrazech

„Manon od osudné touhy po penězích nezachrání ani čistá láska rytíře des Grieuxe, který jejímu kouzlu neustále propadá. Přes její poklesky a zrady vždy nakonec podlehne jejímu neodolatelnému svůdnému půvabu. A zůstane s ní oddaně jako poslední až do její smrti! Massenetova opera vypráví milostný příběh v šesti zcela kontrastních, velmi výpravných obrazech. Dostáváme se zde před hotel v Amiensu, putujeme do Paříže; tam nejprve navštívíme skromný byt Manon a rytíře des Grieuxe, poté promenádu na Cours le Reina, chrám St. Sulpice, casino v hotelu Transylvania. Manon doprovodíme až na konec jejího krátkého života k poslednímu večeru v přístavu Le Havre. Hudba je barvitá, emotivní a extatická, plná citu i humoru (mnohdy lehce ironického). Je to hudba v prvé řadě krásná, francouzsky lyrická a mimořádně melodická, s řadou dramatických kontrastů, divadelně velmi účinná,“ uvádí režisér inscenace Jiří Nekvasil.

V titulní roli se představí Jana Sibera (v premiéře ve čtvrtek 28. dubna) a Soňa Godarská (druhé obsazení v premiéře v sobotu 30. dubna).

Rytíře des Grieuxe ztvární sólista ostravské opery Luciano Mastro (30. dubna) a v Ostravě debutující Mickael Spadaccini (28. dubna), tenorista italsko-belgického původu.

Opera ManonOpera ManonOpera ManonOpera ManonOpera Manon


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO