Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Aktuality

Pan Ein. Ruský satirik poprvé na českém jevišti

Publikováno: 6.4.2022

Česká premiéra satirické komedie Pan Ein a problém požární bezpečnosti se uskuteční v sobotu 9. dubna v Komorní scéně Aréna.

„Přestože vzhledem k momentálně probíhající „speciální vojenské operaci na Ukrajině“ řada divadel přehodnocuje plánovaná uvedení her ruských autorů, Komorní scéna Aréna k nim rozhodně nepatří. Deset let stará hra Viktora Šenderoviče je v dnešní době totiž ještě aktuálnější než v době jejího napsání. Bohužel,“ uvádí za divadlo Sylvie Vůjtková.

 

Scénárista a disident

Viktor Šenderovič je známý ruský scénárista, novinář, rozhlasový a televizní moderátor, disident a obránce lidských práv, což z něj v očích ruských úřadů učinilo také „zahraničního agenta“. Obzvláště oné poslední funkci se od ledna 2022 věnuje naplno, protože se kvůli hrozbě vězení do vlasti momentálně nemůže vrátit. I z exilu chtěl spolupracovat s ruskou rozhlasovou stanicí Echo Moskvy či nezávislou televizí Dožď, nicméně tato spolupráce dlouho nevydržela. Obě média musela kvůli otevřené kritice vpádu na Ukrajinu ukončit svoji činnost.

 

Vzpoura řádného občana

Pan Ein je řádný občan, který řádně platí daně a o politiku se ani pořádně nezajímá, dokud se politici nezačnou zajímat o něj. Starosta nejmenovaného města kdesi v Evropě, v němž pan Ein žije, se pečlivě stará o své obyvatele a prosazuje protipožární opatření, která mají ochránit jejich majetek. Pořádkumilovný pan Ein se jim zprvu poslušně přizpůsobí, ale ve chvíli, kdy začnou omezovat jeho soukromí, se proti nim vzbouří.

Šenderovičova hra je ovlivněna poetikou absurdního divadla a s hořkým humorem zobrazuje zápas jedince s totalitní mocí. Jedná se o přiznanou variací na slavnou hru švýcarského dramatika Maxe Frische Pan Biedermann a žháři z roku 1958, která byla inspirována poválečným vývojem v oblastech ovládaných Sovětským svazem – mimo jiné i komunistickým převratem v Československu v roce 1948.

 

Za účasti autora

Česká premiéra hry Pan Ein a problém požární bezpečnosti, která bude zároveň prvním uvedením Viktora Šenderoviče na česká divadelní prkna, se odehraje za osobní účasti autora. Při příležitosti ostravské návštěvy ruského spisovatele se v pátek 8. dubna uskuteční také doprovodné programy určené školám i široké veřejnosti.

 

Více na www.divadloarena.cz

Pan Ein. Ruský satirik poprvé na českém jevištiPan Ein. Ruský satirik poprvé na českém jevištiPan Ein. Ruský satirik poprvé na českém jevištiPan Ein. Ruský satirik poprvé na českém jevištiPan Ein. Ruský satirik poprvé na českém jevištiPan Ein. Ruský satirik poprvé na českém jevištiPan Ein. Ruský satirik poprvé na českém jevištiPan Ein. Ruský satirik poprvé na českém jevištiPan Ein. Ruský satirik poprvé na českém jevištiPan Ein. Ruský satirik poprvé na českém jevištiPan Ein. Ruský satirik poprvé na českém jevišti


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO