Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Velká pocta Mariu Kotrbovi

Publikováno: 23.3.2022

V ostravském Domě umění byla 22. března zahájena výstava, která je velkou poctou Mariu Kotrbovi. Projekt nazvaný Marius Kotrba – Velký okamžik představuje autorovy sochy, reliéfy, malby a fotografie.

 

Nepřehlédnutelná osobnost

„Marius Kotrba (1959–2011) je nepřehlédnutelnou osobností českého umění. Svým dílem vytvořil monumentální pomník poctivému sochařství, které je nadčasové svým prolínáním duchovních a fyzických energií v samotné plastice. Je také autorem mimořádných realizací ve veřejném prostoru a v neposlední řadě malířem, jehož médium obrazu provázelo během celé umělecké tvorby. Velký okamžik je název jeho klíčové sochy a současně symbol jeho osobnosti, života a lidského odkazu,” říká o zahájené výstavě ředitel GVUO Jiří Jůza.

Expozice se skládá ze tří samostatných částí. Je rozdělena na světské motivy, sakrální motivy a malby. Výstavní část věnovaná malbě Maria Kotrby bude k vidění pouze do 1. května, další část výstavy potrvá do 5. června.

 

Autor Svaté Hedviky

Sochař, malíř, kreslíř, fotograf a pedagog,vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a následně Akademii výtvarných umění v Praze u Miloše Axmana a Stanislava Hanzlíka. Od roku 1995 působil na Ostravské univerzitě, kde vedl ateliér sochařství. Habilitoval v roce 1999 jako docent a v roce 2009 byl jmenován profesorem. Na autorských i skupinových výstavách vystavoval od roku 1984. Zastoupen je ve státních i soukromých sbírkách v České republice i zahraničí.

V Ostravě jsou k vidění zejména jeho práce Svatá Hedvika na čelní zdi biskupství ostravsko-opavské diecéze nebo Socha pro Ostravu v Husově sadu.

Velká pocta Mariu KotrboviVelká pocta Mariu KotrboviVelká pocta Mariu KotrboviVelká pocta Mariu KotrboviVelká pocta Mariu KotrboviVelká pocta Mariu KotrboviVelká pocta Mariu KotrboviVelká pocta Mariu KotrboviVelká pocta Mariu KotrboviVelká pocta Mariu KotrboviVelká pocta Mariu KotrboviVelká pocta Mariu KotrboviVelká pocta Mariu KotrboviVelká pocta Mariu KotrboviVelká pocta Mariu KotrboviVelká pocta Mariu KotrboviVelká pocta Mariu KotrboviVelká pocta Mariu KotrboviVelká pocta Mariu KotrboviVelká pocta Mariu KotrboviVelká pocta Mariu KotrboviVelká pocta Mariu Kotrbovi


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO