Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Zprostředkování života hendikepovaných

Publikováno: 15.2.2022

Žít normálně - tak se jmenuje nový zážitkový program a expozice ve Velkém světě techniky v Dolních Vítkovicích. Program má návštěvníkům formou osobní zkušenosti zprostředkovat problémy běžného života hendikepovaných lidí.

 

Především náctiletým

Expozice začala fungovat 15. února a je určena především náctiletým. „Naším cílem je netradiční, zážitkovou cestou umožnit hlavně žákům posledních ročníků základních škol a středoškolákům setkání se světem lidí se zdravotním postižením. A to nejen s tělesnými vadami, ale také s mentálními problémy, včetně třeba rozšířené anorexie, “ uvedla ředitelka Světa techniky Kateřina Bonito.   

Celý program Žít normálně, který financuje Moravskoslezský kraj, staví na bezprostředním kontaktu s hendikepovanými lidmi. Budou to právě oni, kdo povede besedy s náctiletými a kdo je připraví i na zážitky v nové části interaktivní expozice Tělo a technika. Tam si návštěvníci vyzkouší, jaké to je žít s hendikepem. Jak se jezdí na invalidním vozíku, jak se dá orientovat hmatem nebo jaké technické pomůcky usnadňují život lidí s tím kterým postižením.

 

Různé typy handikepů

„Vzdělávací lekce jsou určeny školám, navazující expozice je otevřená pro veškerou veřejnost,“ upřesnil autor expozice o hendikepech Petr Vitásek. Lektory hledal mezi zdravotně postiženými zhruba tři čtvrtě roku a nebylo to, jak říká, vůbec jednoduché: „Musí zvládat vystupování před publikem, mít k dispozici osobního asistenta a časový prostor.“ Pětice vybraných lektorů se tak rekrutuje nejen z Ostravy, ale i z Bruntálska.

V rámci interaktivních výukových programů pro školy se účastníci dozví o různých druzích hendikepů - smyslových, tělesných, mentálních a kombinovaných postiženích, včetně duševních onemocnění. „Chtěli bychom, aby od nás návštěvníci odcházeli vlídnější a chápavější, aby se posílilo empatické chování a porozumění vůči osobám se zdravotním hendikepem. Každému z nás se přece během vteřiny může život změnit na život s postižením nebo s postiženým,“ míní Vitásek.

Aktivity programu Žít normálně pro školy jsou plánovány na každé úterý a čtvrtek až do konce školního roku. Pro mimoškolní veřejnost je expozice přístupná v běžných otevíracích časech Velkého světa techniky.

Zprostředkování života hendikepovanýchZprostředkování života hendikepovanýchZprostředkování života hendikepovanýchZprostředkování života hendikepovanýchZprostředkování života hendikepovaných


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO