Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Aktuality

Dítě a kouzla. Věnováno dětem

Publikováno: 4.2.2022

Opera Maurice Ravela Dítě a kouzla bude mít premiéru 10. a 12. února na komorní scéně Národního divadla moravskoslezského v Divadle „12“. Představení je určeno zejména pro děti a má se stát příjemnou rodinnou inscenací.

Pohádkový příběh vypráví o neposlušném chlapci trápícím přírodu a ničícím věci kolem sebe. Věci však ožijí, vzbouří se proti zlobivému dítěti a dají mu za vyučenou.

 

V Ostravě vůbec poprvé

„Opera Dítě a kouzla je dílo, které nabízí vstup do kouzelného světa operní hudby dětskému divákovi. Především proto také inscenátoři zvolili tento komorní titul. Bývá uváděn zřídka, u nás v Ostravě půjde vůbec o první premiérové uvedení,“ říká o chystaném představení ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Maurice Ravel (1875–1937) stihl za svůj život zkomponovat jen dvě opery: Španělskou hodinku (1911) a Dítě a kouzla (1925). Obě „znamenají jedinečný příspěvek do pokladnice světového umění. Lyrická fantazie o dvou částech Dítě a kouzla je navíc jedním z těch výjimečných hudebních děl, díky němuž může dětský divák poprvé objevit čaromoc vážné hudby a opery. Proto také divadlo uvádí operu v českém jazyce.

Uvedením titulu navazuje opera NDM na společný projekt s Fakultou umění Ostravské univerzity – Operní akademie Ostrava. Studenti zpěvu spolu s profesionály ze souboru zkoušejí a hrají v podmínkách profesionálního divadla.

 

Ožije pohovka i čajový šálek

„Opera Dítě a kouzla je lyrický, fantazijní kus, který i dospělým vrací dětský pohled na svět. Věci, hračky, knihy, rostliny, zvířata v domě i na zahradě tu ožijí a začnou se bouřit proti zlobivému dítěti. Ožívají zde například pohovka a křeslo, čajový šálek a konvice nebo také pastýři a pastýřky z tapety na zdi. Své místo tu má okřídlený hmyz, ptáci, žáby, ale i strom a pohádkové postavy. Nechybí tu ani důležité poučení na závěr, kdy dítě lituje svého chování a dává vše do pořádku,“ přiblížila výběr titulu Eva Dřízgová-Jirušová, dlouholetá sólistka opery NDM a garantka programu Operní akademie Ostrava, vedoucí katedry sólového zpěvu FU OU.

Dítě a kouzla. Věnováno dětemDítě a kouzla. Věnováno dětemDítě a kouzla. Věnováno dětem


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO