Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Aktuality

Loutkáři z libereckého Naivního divadla vyráží do Ostravy

Publikováno: 3.2.2022

V neděli 13. února a pak též přesně o měsíc později, v neděli 13. března, proběhnou v Domě kultury města Ostravy dvě loutková představení z dílny Naivního divadla Liberec. V únoru loutkáři v Ostravě odehrají oceňovanou inscenaci Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! určenou pro děti od dvou let, v březnu pak seznámí starší děti s osudem fyzika Galilea Galileia v představení Hvězdný posel.

„Naivní divadlo je opravdová špička současného českého loutkářství a my jsme moc rádi, že se nám ho podařilo do Ostravy přivézt,“ komentuje vedoucí programu DKMO Jiří Močička návštěvu libereckých loutkářů.

Oceňovaná loutková road-movie, která si vystačí s jediným lidským slovem - “Aport”. I tak by se dala popsat inscenace Naivního divadla Liberec s nezvyklým, leč vystihujícím názvem Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! Ostravští diváci ji mohou vidět v neděli 13. února v Domě kultury města Ostravy. Na výběr mají kvůli nízké kapacitě scény hned ze dvou časů představení – první začíná ve 14 hodin, druhé pak v 15:30.

Divadlo pro dvouleté

Jednoduchý příběh o velkém psím přátelství a lásce, díky které byl jeden pejsek schopen pro záchranu druhého překonat všelijaké nástrahy, se odehrává na železnici. Přímo před zraky diváků sedících přímo na jevišti v těsné blízkosti scény rostou pod rukama loutkářů železniční koleje, po kterých se prohání vláčky. Inscenace je vhodná už pro dvouleté děti. 

Tvůrčí tým v čele s režisérkou Michaelou Homolovou a autorem scénáře Vítem Peřinou má s divadlem pro takto malé děti zkušenosti již z dřívějška a za své počiny sklízí řadu ocenění, například Cenu Divadelních novin nebo Cenu divadelní kritiky. Oceněni byli také na festivalech Mateřinka nebo v roce 2019 na ostravském Spectaculu Interesse.

„Samozřejmě, že čím mladší děti, tím je jejich schopnost koncentrace kratší, a proto je nutné pečlivě pracovat s rytmem celé inscenace tak, aby ve správný moment nastala změna, která dětského diváka znovu upoutá. Některé děti pak mají tendenci do dění na jevišti vstupovat ať už slovně, či přímo fyzicky. Ale i na to jsme připraveni,“ popisuje režisérka Michaela Homolová.

Slavný astronom na jevišti

Podruhé přijede Naivní divadlo do Ostravy přesně o měsíc později – v neděli 13. března. V 15 hodin odehraje poetické představení o zvídavém klukovi, kterému za jeho života nikdo nevěřil, ale na jehož slova nakonec přece došlo. Hlavní postavou inscenace pro děti od osmi let s názvem Hvězdný posel není nikdo jiný než slavný italský vědec Galileo Galilei.

Děti se během představení seznámí s celým jeho životem – narozením a zvídavými dětskými dotazy o tom, kam chodí sluníčko spát počínaje, a rozhovorem se Smrtkou, průvodkyní a vypravěčkou, konče. Dozvědí se také o jeho pokusech, které dokazují, že středem vesmíru není Země, nýbrž Slunce.

Inscenace režisérky Anny Klimešové vychází ze stejnojmenné knižní předlohy Petra Síse. Je prodchnuta humornými slovními hříčkami a rámovaná působivou původní hudbou, která stejně jako kostýmy a výprava odkazuje k renesanční Itálii.

Loutkáři z libereckého Naivního divadla vyráží do OstravyLoutkáři z libereckého Naivního divadla vyráží do Ostravy


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO