Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Stary knedlik a Radost

Publikováno: 14.1.2022

Fotografie ostravského fotografa a pedagoga Michala Kalhouse a výběr děl ze sbírek GVUO. Takový je obsah dvou výstav v Domě umění, které budou zahájeny vernisáží v úterý 18. ledna.

 

Michal Kalhous: Stary knedlik

Výstava Stary knedlik (záměrně psaná bez diakritiky) představuje 24 velkoformátových fotografií umělce a děkana Fakulty umění Ostravské univerzity Michala Kalhouse /1967/. Je syntézou nových i starších snímků, které autor pro ostravské diváky znovu vyvolal z negativů. Fotografie, které mají deníkový charakter, divákovi předkládají emoce a úvahy o pomíjivosti, o partnerských vztazích a rodině, o pokoře i vděčnosti za možnost žít prostý život.

„Název má být synonymem pro autorův aktuální mentální a emocionální stav. Michal Kalhous se cítí jako již poučený, zčásti i zkušený, již stárnoucí, ale snad ještě někdy potřebný, na tenké plátky nakrájený oschlý včerejší knedlík. Fotografie jsou vytvořeny dnes již málo používanou „mokrou“ cestou od zvětšováku po vývojku a ustalovač, jejíž časově zdlouhavý a technologicky složitý výrobní proces dává autorovi prostor a čas uchopit a formulovat témata, získávat odstup a nabývat odvahu k poodhalení a zveřejnění bezvýznamné maličkosti, kterou považuje za důležitou,“ kurátorka Štěpánka Bieleszová.

 

Radost: 44 děl

Výstava prezentuje 44 uměleckých děl ze sbírky GVUO z oblasti malby, grafiky, plastiky i fotografie. Rozdělena je do osmi tematických sekcí s náměty dětí, jídla, koupání, milenců, touhy, světla, pohybu a ticha. Mezi 35 vystavovanými autory jsou například Jiří Načeradský, Jakub Schikaneder, Antonín Slavíček či František Ženíšek, z Moravskoslezského kraje pak Karel Adamus, Daniel Balabán, Augustin Handzel, Eduard Ovčáček, Dita Pepe nebo František Kowolowski.

„Výstava cílí na prosté lidské radosti. Zajímalo mě, zdali se z osmi mikro témat dá sestavit výstava limitovaná jen výběrem ze sbírky GVUO. Sondáž si nekladla ambici charakterizovat „pravdivý“ obraz formálně-obsahového vývoje jednotlivých témat v dějinách umění. Můžeme tak vedle sebe vidět například milenecké dvojice pojaté jako tradičně popisný, impresionistický i postmoderní znak. Výstava by měla být čtena jako odlehčená vizuální mozaika snad přinášející radost nejen obsahem jednotlivých uměleckých děl, ale také jejich vzájemnou interakcí,“ říká o Radosti kurátor Jaroslav Michna.

 

Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na jednu výstavu činí 40 korun plné a 20 korun zlevněné. V neděli a pro seniory vstup volný.

Výstavy potrvají do 6. března 2022

 

Více na www.gvuo.cz

Michal Kalhous - MuchomůrkaMichal Kalhous - Bez názvuMichal Kalhous - KnedlikMichal Kalhous - ZajícPozvánka na výstavuRadost - Daniel Balabán - LétoRadost - Nikolaj Petrovic Bogdanov - SvačinaRadost - Josef Čapek - Z trhuRadost - Emil Filla - PijákRadost - Vlastimil Hofman - DvojportrétRadost - Otakar Kubín - Ženský aktRadost - Emanuel Krescenc Liška - Sedící mužRadost - Jiří Načeradský - Běžící mužiRAdost - Jan Preisler - Studie k milencůmRadost - Rudolf Żebrok - Zátiší s ovocemRadost- Jiří Surůvka - OtcovstvíRadost - Jan Zrzavý - Milenci (Posedlost)


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO