Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Janáčkova filharmonie Ostrava odehraje velký symfonický koncert – pod vedením Daniela Raiskina a za doprovodu Lukáše Vondráčka

Publikováno: 13.1.2022

Velký symfonický cyklus Janáčkovy filharmonie Ostrava nabízí stěžejní díla a špičkové interprety – přesvědčit se o tom mohou posluchači 20. ledna ve společenském sále Domu kultury města Ostravy. V podání rezidenčního sólisty JFO, mimořádně nadaného pianisty Lukáše Vondráčka, zazní Třetí klavírní koncert Bély Bartóka. Orchestr pod taktovkou uznávaného ruského dirigenta Daniela Raiskina odehraje také Šostakovičovu Desátou symfonii. Posluchači mohou koncert navštívit v dopoledních hodinách v rámci veřejné generální zkoušky nebo pak v obvyklém večerním čase. 

„Vlivem vnějších okolnosti s sebou koncert nese hned dvě změny. A to programovou, kdy Třetí klavírní koncert Bély Bartóka nahrazuje původně avizovaný Koncert pro klavír a orchestr č. 2 Johannese Brahmse. Změna nastala i v obsazení koncertu - ze zdravotních důvodů odložil svůj návrat také šéfdirigent Vasilij Sinajskij. Daniel Raiskin je však zárukou precizního provedení a deklarací, že orchestr JFO spolupracuje s dirigentskými špičkami,“ říká ředitel JFO Jan Žemla. Druhou sezónu zastává Daniel Raiskin post šéfdirigenta Slovenské filharmonie. Od roku 2018 je také hudebním ředitelem Winnipeg Symphony Orchestra a od sezóny 2017/2018 hlavním hostujícím dirigentem Bělehradské filharmonie.

B2 Vondráček hraje Bartóka                 20. 1. 2022 / 19:00 / Dům kultury města Ostravy
20. 1. 2022 / 10:00 – veřejná generální zkouška

Béla Bartók                                       

Koncert pro klavír a orchestr č. 3 E dur Sz 119, BB 127

Dmitrij Šostakovič                         

Symfonie č. 10 e moll op. 93

Lukáš Vondráček – klavír

Janáčkova filharmonie Ostrava

Daniel Raiskin – dirigent

Na Třetím klavírním koncertě Bartók, trpící leukémií, pracoval v posledních měsících života v roce 1945. Smrt ho zastihla s nedokončenou partiturou, a tak posledních 17 taktů koncertu dokomponoval jeho přítel a žák Tibor Serly. Koncert měl premiéru v únoru 1946 ve Filadelfii s klavíristou Györgym Sándorem, rovněž Bartókovým přítelem. Bartók koncert komponoval jako dar k narozeninám manželky, koncertní klavíristky Ditty Pásztory. Ačkoliv jej skládal s vědomím blížící se smrti, v tomto elegantním, neoklasicistním díle nenajdeme tragiku a zoufalství, ale spíše nostalgii a lásku.

Vytvoření Šostakovičovy Desáté symfonie předcházela významná dějinná událost – smrt J. V. Stalina v roce 1953. První náčrtky podle všeho vznikaly ještě v době stalinského teroru. „Stalina jsem zobrazil ve své další symfonii, desáté. Napsal jsem ji hned po Stalinově smrti a nikdo ještě neuhádl, o čem je. Je o Stalinovi a stalinských letech. Druhá část je Stalinův hudební portrét.” Ve třetí větě pak autor pracuje se dvěma hudebními kódy – s vlastními iniciálami DSCH (ty použil i v jiných skladbách) a se jménem Elmíry Nazirovové (E La MI Re A), která byla v té době jeho studentkou.

Podrobné informace ke koncertu a koupi vstupenek jsou k dispozici zde.

Aktuální zpřísněná opatření a podmínky pro vstup na koncerty jsou k dispozici zde. Děkujeme za dodržování všech potřebných opatření.

Janáčkova filharmonie Ostrava odehraje velký symfonický koncert – pod vedením Daniela Raiskina a za doprovodu Lukáše VondráčkaJanáčkova filharmonie Ostrava odehraje velký symfonický koncert – pod vedením Daniela Raiskina a za doprovodu Lukáše Vondráčka


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO