Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Puntíky a obří židle na třídě 28. října

Publikováno: 14.12.2021

Vybraná místa městské třídy 28. října – Opavská prochází v těchto dnech proměnou. Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA) inicioval jejich kultivaci pomocí tzv. rychlých zásahů.

Podle autorů změn jde o úpravy, které nevyžadují stavební povolení, a proto jsou realizovatelné v relativně krátkém čase. Jejich trvání je dočasné, mají za cíl pozvednout pobytovou i uživatelskou kvalitu daného místa a zároveň ověřit, zda by obdobná trvalá řešení přinesla požadovaný výsledek. Příkladem je zvětšení prostoru pro chodce, barevná grafika, výsadba stromů či umělecké prvky. Přípravy začaly na jaře a nyní je většina realizací hotová.

 

Kolem Kampusu Palace

Na čtyřech místech nacházejících se na městské třídě 28. října – Opavská mohou lidé v posledních dnech pozorovat výrazné změny. V centru Ostravy se prostor pro chodce procházející kolem Kampusu Palace rozšířil o část vozovky a celou plochu nyní zvýrazňují barevné prvky v podobě oranžových puntíků. Přibyly také netradiční, z recyklovaného materiálu vyrobené květináče s mladými stromky, mezi něž mohou blízké provozovny umístit drobné posezení.

 

Náměstí Republiky, Sokola Tůmy, Vozovna

Konstrukce přestupního terminálu na Náměstí Republiky dostala nový barevný nátěr a brzy ji zvýrazní i nové osvětlení. V Mariánských Horách a Hulvákách se v místě bývalého přestupního uzlu Sokola Tůmy objevily růžové židle v nadživotní velikosti. Puntíky zde mají bílou barvu a stejně jako u Kampusu Palace sjednocují stávající chodník s částí vozovky, která nově slouží chodcům. Úpravami prošel i parčík u zastávky Vozovna v Porubě, kde byly vysazeny stromy a opraven chodník. Ten na jaře ještě ozvláštní grafika, která bude sama uměleckým dílem.

 

Koncepce městské třídy

„Ulice 28. října a Opavská tvoří společně významnou tepnu, která spojuje dva ze tří největších ostravských městských celků – Centrum a Porubu. Zaslouží si být plnohodnotnou městskou třídou, která poskytuje adekvátní prostor pro všechny druhy dopravy a příjemné prostředí pro pohyb i pobyt lidí. Její celkovou transformací se bude zabývat Koncepce městské třídy, kterou nyní připravujeme. Změny, které koncepce navrhne, budou postupné a budou se realizovat v horizontu let až desítek let. Z tohoto důvodu jsme již nyní chtěli přinést drobný impuls v podobě rychlé proměny několika vybraných míst,“ řekl ředitel MAPPA, městský architekt Ondřej Vysloužil.

 

Popis úprav jednotlivých lokalit na webu https://www.mappaostrava.cz/mestska-trida-rychle-zasahy.

Puntíky a obří židle na třídě 28. říjnaPuntíky a obří židle na třídě 28. říjnaPuntíky a obří židle na třídě 28. října


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO