Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Bratři Karamazovi s Norbertem Lichým

Publikováno: 10.12.2021

Román Fjodora Michajloviče Dostojevského Bratři Karamazovi patří k vrcholným dílům světové literatury. Nyní tento nesmrtelný příběh o otcovražedném hledání pravdy ožije u Bezručů v dramatizaci a režii Jana Holce. Premiéra Bratrů Karamazových se uskuteční 10. prosince.

V roli starého Karamazova se představí Norbert Lichý, diváci se mohou dále těšit na Dušana Urbana nebo Lukáše Melníka, Ondřeje Bretta, Václava Švarce, Jáchyma Kučeru a další.

 

Návrat po 36 letech

Bratři Karamazovi se vrací na jeviště Divadla Petra Bezruče po 36 letech. Premiéra prvního nastudování u Bezručů měla premiéru v režii Pavla Hradila 25. září 1970. Druhé nastudování se pod názvem Velcí hříšníci uvádělo od roku 1985 v režii Pavla Palouše.

Čím uchvátil titul současného uměleckého šéfa? „Chytrou strukturou, dialogičností postav, dialogičností samotného autorova psaní, chytrým příběhem, a především kontaktem s lidskou duší. Drásá mě samota jednotlivých postav. Dostojevského člověk se naučil nevěřit v lidskou pomoc, v lidi a lidstvo a pořád se jen třese strachem o své peníze a práva, která získal. Měl za to, že je to hlavní problém jeho století. Ale on je to úplně stejně i náš problém. Ale stejně jako Dostojevskij věřím, že bratrství jednou přijde,“ uvádí Jan Holec.

 

Lichý – Karamazov a požitky

Nová inscenace sází především na skvělé herecké výkony. V roli otce, Fjodora Karamazova, zosobní nejhorší lidské vlastnosti Norbert Lichý: „Karamazov je velký požitkář – co se týče žen, alkoholu, života. Miluje žít v hříchu, svoje děti zanedbává, zároveň jsou mu konkurencí v láskách, ale že by byl vysloveně negativní typ, na kterém nenajdete nic dobrého, to bych byl nerad, aby to takhle bylo vnímáno,“ zamýšlí se Lichý nad postavou.

 

Divoká jízda ruskou duší

Dmitrije, nejstaršího z bratrů, ztvární Dušan Urban (v alternaci s Lukášem Melníkem), intelektuála Ivana Ondřej Brett, ten ke své postavě říká: „Ivan je obrovská postava s velkým hereckým obloukem. Čeká nás divoká jízda nekonečnou ruskou duší. Moderní, ale přitom vlastně bytostně klasicky zaměřená na herecké divadlo.“

Jáchym Kučera hraje nenávistného sluhu/syna Smerďakova. Jako zbožného Aljošu, nejmladšího z bratrů, uvidí diváci Václava Švarce: „Aljoša je citlivý mladý muž hledající vlastní identitu. V jeho žilách koluje krev chlípného a buranského otce Karamazova, se kterou se bojí ztotožnit,“ charakterizuje roli.

Z dámského obsazení se na scéně a v kostýmech Jana Štěpánka objeví Julie Goetzová, Barbora Křupková a Yvona Stolařová.

Hudbu k inscenaci složil Ivan Acher, dramaturgyní je Anna Smrčková.

Bratři Karamazovi s Norbertem LichýmBratři Karamazovi s Norbertem LichýmBratři Karamazovi s Norbertem LichýmBratři Karamazovi s Norbertem LichýmBratři Karamazovi s Norbertem LichýmBratři Karamazovi s Norbertem LichýmBratři Karamazovi s Norbertem LichýmBratři Karamazovi s Norbertem LichýmBratři Karamazovi s Norbertem LichýmBratři Karamazovi s Norbertem Lichým


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO