Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Jiří Sůruvka ve Slezskoostravské galerii

Publikováno: 15.11.2021

Jedna z nejvýraznějších osobností ostravské a současně i české výtvarné scény, výtvarník a pedagog Jiří Surůvka slaví své letošní šedesátiny velkou retrospektivní výstavou ve Slezskoostravské galerii. Nazval ji Být stále stár, to bych si přál. Výstava zahrnující Surůvkovy malby, nejrůznější objekty či videa z jeho performancí byla zahájena 11. listopadu a potrvá do 30. ledna 2022.

Doc. Mgr. Jiří Surůvka je ostravským rodákem, absolventem Filozofické fakulty Ostravské univerzity, dlouhá léta na univerzitě na Fakultě umění působí jako pedagog. Jeho díla visí v prestižních světových galeriích, vystavoval na mnoha místech Evropy i USA. „Je to veskrze renesanční osobnost,“ řekl o Surůvkovi během vernisáže kurátor výstavy a proděkan Katedry výtvarné výchovy Ostravské univerzity Tomáš Koudela. „Jiří má spoustu vynikajících žáků, kteří jsou reprezentanty Ostravské univerzity a její Fakulty umění. To vůbec nejsou malé výsledky,“ doplnil Koudela.

Jiří Surůvka připomenul, že nedaleko galerie ve Slezské Ostravě na Keltičkově ulici téměř 20 let bydlel, a to v mnohem divočejších časech. „Moji sousedé byli různí. Jednu sobotu dělali oheň před barákem oni, druhou sobotu jsme oheň dělali my. Takže jsme měli se sousedy poměrně přátelské vztahy. Jen si pořád ke mně chodili telefonovat do Košic a nabízeli mi za to dvě koruny. Tím mě štvali,“ svěřil se Surůvka. Nyní prý lituje, že se ze Slezské přestěhoval do centra na Českobratrskou ulici, kde je „velký rambajz“. „Vždycky jsem prohlašoval, že se jednou ze Slezské stane luxusní čtvrť, a už je to tady. Dokazuje to nejenom fakt, že na Slezské bydlí primátor, ale právě i existence Slezskoostravské galerie,“ uvedl autor výstavy.

Slezskoostravská galerie v budově slezskoostravské radnice je otevřena v sobotu a v neděli v době od 10 do 16 hodin.

Jiří Sůruvka ve Slezskoostravské galeriiJiří Sůruvka ve Slezskoostravské galeriiJiří Sůruvka ve Slezskoostravské galeriiJiří Sůruvka ve Slezskoostravské galeriiJiří Sůruvka ve Slezskoostravské galeriiJiří Sůruvka ve Slezskoostravské galeriiJiří Sůruvka ve Slezskoostravské galeriiJiří Sůruvka ve Slezskoostravské galeriiJiří Sůruvka ve Slezskoostravské galeriiJiří Sůruvka ve Slezskoostravské galeriiJiří Sůruvka ve Slezskoostravské galeriiJiří Sůruvka ve Slezskoostravské galerii


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO