Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Dolní Vítkovice 17. listopadu

Publikováno: 14.11.2021

Vzpomínky. Umění. Vize. Ostrava. Takový je podtitul celodenního programu, který připravily Dolní Vítkovice na státní svátek 17. 11. Volnou středu budou moci lidé podle svých možností, zálib a nálady prožít v multifunkční aule Gong, která pro ně bude otevřená už od 10. hodiny dopoledne. Pestrá programová paleta, která zahrnuje například komentovanou prohlídku s nekonformním výtvarníkem Krištofem Kinterou, rozkývání obřího kyvadla architekta Josefa Pleskota či představení dalšího vývoje Dolních Vítkovic a Gongu, se uzavře až v 18 hodin. 

 

Milan Dobeš Museum

Od 10:00 až 18:00 hodin si budou moci návštěvníci procházet Milan Dobeš Museum. To aktuálně nabízí, kromě stálé expozice, působivou výstavu světa z nepotřebných baterií „Neuropolis“ Krištofa Kintery a expozici děl uznávaného mladého polského výtvarníka Marcina Jasika pod názvem „Bezprostřední vztahy“.

 

Budoucnost hald

Hodinu před polednem se příchozím otevře nevšední pohled na budoucnost ostravských hald. O výstavu „Halda vizí – vizí halda“ se postarali studenti architektury Vysokého učení technického v Brně. Ke své expozici uvedli: „Zaprášená sláva průmyslu je v Ostravě vidět i cítit na každém kroku. Mezi domy i stromy nalézáme pozůstatky komínů, továren či potrubí. Jedny z nejobjemnějších artefaktů těžkého průmyslu však lze lehce přehlédnout. Zarostly. Řeč je o haldách. Některé hoří, jiné vyhasly. Je možné neobydlené území znovu rozzářit?“

 

Kyvadlo, matematika, emoce

Kdo má rád emotivní architektonické počiny, přijde si na své i od 14 hodin. V tu dobu totiž mezinárodně uznávaný architekt Josef Pleskot v programu „Kyvadlo. Matematika a emoce“ rozhýbe unikátní obří kyvadlo, které propojuje umění, architekturu, vědu a techniku. Pleskotovo desetimetrové, zhruba dvě tuny vážící kyvadlo bylo původně umístěno v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze.Nyní se toto originální dílo přestěhovalo právě do Gongu v Dolních Vítkovicích.Objekt je poctou technickým dovednostem člověka. Podle Josefa Pleskota do něj lze vložit jak neklid, tak klidnou lidskou energii.

 

Prohlídka s Kinterou

V 15:30 budou pozitivně znepokojivé zážitky v Gongu pokračovat komentovanou prohlídkou Krištofa Kintery. Ten představí svou fascinující Neuropolis. Jak říká, jde o svého druhu „krajinomalbu a reliéfy“, ovšem z elektroodpadu.

 

Historický pohled do oblasti Vítkovic se příchozím naskytne od 16:30. Jan Světlík a hosté připomenou počátek vítkovických železáren v roce 1828 i zahájení výroby českých ocelových lahví, které už přes sto let dobývají svět. To vše v kontextu s vývojem po sametové revoluci a přeměnou části ryze výrobní oblasti v unikátní vzdělávací a kulturní zónu. Řeč bude také o budoucnosti Dolních Vítkovic a rozšíření uměleckého záběru Gongu, respektive v něm umístěného Milan Dobeš Musea.

 

Vzpomínky. 17.11.1989

Závěrečná hodina celodenního programu 17. 11. bude v Gongu v Dolních Vítkovicích od 17:00 věnována neformální debatě o vzpomínkách na 17. listopad 1989. K ní se sejdou Krištof Kintera, Jan Světlík a Tomáš Šiřina.  Krištof Kintera zažil něžnou revoluci na střední škole, Jan Světlík už po studiích na vysoké škole pracoval v provozu tehdejších Vítkovických železáren Klementa Gottwalda (VŽKG). Jak “samet” vnímala jedna či druhá generace? Jak Praha? A Ostrava? A co by asi bylo s Vítkovicemi a Dolními Vítkovicemi bez revoluce? Ptát se bude Tomáš Šiřina, ředitel Dolních Vítkovic.

 

Na všechny avizované části programu v Gongu je vstup 17. 11. zdarma. 

Dolní Vítkovice 17. listopaduDolní Vítkovice 17. listopaduDolní Vítkovice 17. listopaduDolní Vítkovice 17. listopaduDolní Vítkovice 17. listopaduDolní Vítkovice 17. listopaduDolní Vítkovice 17. listopaduDolní Vítkovice 17. listopaduDolní Vítkovice 17. listopadu


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO