Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Dům umění a Ostrava sobě

Publikováno: 11.11.2021

Galerie výtvarného umění v Ostravě představuje experimentální grafiky ostravského umělce a pedagoga Marka Sibinského. Vernisáž výstavy Basis of Gray z cyklu Ostrava sobě se za účasti autora a také kurátora Róberta Makara uskuteční v úterý 16. listopadu v 17 hodin.

Zároveň bude živě přenášena na Facebooku a YouTube GVUO. V ostravském Domě umění bude k vidění do 2. ledna příštího roku. 

Výstava představuje devatenáct velkoformátových grafických prací ostravského grafika a pedagoga Marka Sibinského. Základem jeho tvorby jsou technické obrazy, autorské fotografie a kresby, které Marek Sibinský převádí do škály monochronních barev a poté je zpracovává do rastrů různých tvarů a velikostí.  Vytištěné práce pak dotváří buď manuálním tiskem přes ručně vyrobené šablony, nebo opětovným digitálním tiskem.

Autor s grafickými postupy experimentuje, zkouší tisky na nejrůznější materiály od papíru, přes látku, až po strečovou fólii, z čehož vznikají unikátní umělecká díla. Ve většině případů se jedná o práci s principem sítotisku, kdy autor barvu nanáší přes šablonu a síto. Některé tisky vznikly i ve více kusech, ale vzhledem k ručnímu nanášení barev a míchání odstínů, je každý z nich přesto originál.

 

Lidé, lodě, letadla

„Námětem jsou lidé, kteří kráčejí krajinou. Lodě na břehu přístavu. Letadlo mířící vzhůru. Výstřižek ze zpravodajství. Rodinná fotografie nebo snímek z mobilního telefonu. Elektronicky zachycený okamžik průběhu běžného života. Je to mrknutí oka ve chvíli, kdy si uvědomíte, že právě tento detail, tato sekvence je důležitá. Například ve chvíli, kdy držíte v ruce lék nebo předmět, který je důležitý pro další fungování života. Tento objekt je klíčový a je klíčem k dalšímu procesu – trvání,“ říká o výstavě její kurátor Róbert Makar.

 

O autorovi

Marek Sibinský (1974), grafik a pedagog,žije a pracuje v Ostravě. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně obor malba, Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity v ateliéru volné a užité grafiky prof. Eduarda Ovčáčka, doktorské studium a habilitační řízení ukončil na Slezské univerzitě v Katovicích v oboru výtvarná umění – grafika. Od roku 1998 vyučuje na Fakultě umění Ostravské univerzity. Na autorských i skupinových výstavách vystavuje od 90. let 20. století. Je nositelem řady grafických ocenění. Zastoupen je ve státních i soukromých sbírkách v České republice i zahraničí.

 

Ostrava sobě

Výstava je součástí cyklu OSTRAVA SOBĚ, který  vznikl už vloni. Jeho cílem bylo navázat na výstavní strategii v oblasti prezentace umělců se vztahem k regionu. Letos měli být představeni čtyři: Václav Rodek, Eliška Čabalová, Marek Sibinský a Michal Kalhous. Situace kolem pandemie však nakonec umožnila zrealizovat pouze tři výstavy a prezentace Michala Kalhouse byla přeložena až na příští rok.

Výstava Basis o Gray potrvá do 2. ledna 2022.

Více na www.gvuo.cz

Dům umění a Ostrava soběDům umění a Ostrava soběDům umění a Ostrava soběDům umění a Ostrava soběDům umění a Ostrava soběDům umění a Ostrava sobě


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO