Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Den válečných veteránů: Teď potřebují naši pomoc!

Publikováno: 2.11.2021

Červené květy máku pomáhají nezapomenout na válečné veterány a pomohou jim v nelehké době karantény. Na stovkách míst po celém Česku si lidé budou moci od začátku listopadu pořídit vlčí mák a vzdát tak úctu lidem, kteří na válečných frontách, v odboji i v novodobých konfliktech bojovali za svobodu a demokracii.
Veřejnou sbírku u příležitosti mezinárodního svátku - Dne válečných veteránů pořádá již šestým rokem nezisková organizace Post Bellum. Prostředky z veřejné sbírky u příležitosti Dne válečných veteránů budou věnovány na skutečnou fyzickou a sociální pomoc hrdinům, pamětníkům, kteří bojovali za naši svobodu. Teď potřebují naši pomoc oni.

Post Bellum pomoc poskytuje prostřednictvím svého nově založeného Centra pomoci Paměti národa. Díky síti dobrovolníků napříč celou republikou dokáže pomoct s každodenními starostmi, které se pro seniory mohou stát skutečně obtížnými. Centrum pomoci Paměti národa umí zajistit nákupy či obědy, vyzvednout léky, vyvenčit psa, obstarat odvoz k lékaři nebo drobné pochůzky. Dokáže ale také zprostředkovat odbornou, například psychologickou pomoc. A v neposlední řadě pomáhají dobrovolníci zvládat pamětníkům jejich domácí izolaci – díky telefonátům od lidí z Centra pomoci Paměti národa se mohou pamětníci svěřit, sdílet svoje starosti i radosti, nebo si jednoduše jen popovídat a být slyšet.

Den válečných veteránů se 11. 11. slaví po celém světě, zejména v anglosaských zemích, a jeho datum připadá na den ukončení první světové války. Vlčí mák, který je symbolem tohoto svátku, pokrýval tehdy hroby vojáků padlých na západní frontě. Sbírku je možné podpořit také on-line na denveteranu.cz, či nákupem vlčích máků na eshop.pametnaroda.cz. Ve veřejně přístupném archivu Paměť národa je nyní uloženo 1300 příběhů lidí se statusem válečného veterána (veteráni z druhé války, účastníci odboje za 2. sv. války a Pražského povstání, partyzáni, účastníci 3. odboje) a další tisíce odbojářů a statečných lidí, kteří se nacismu nebo komunismu postavili, ale tento oficiální vojenský status dosud nemají.

Více na:
www.denveteranu.cz
www.postbellum.cz
www.pametnaroda.cz

Sbírka Paměti národa ke Dni válečných veteránů v roce 2019: 1 732 638 korun, 233 zapojených měst a obcí, 857 sbírkových míst, více než 620 dobrovolníků, 58 200 rozdaných vlčích máků

Do sbírky se můžete zapojit v turistických informačních centrech OSTRAVAINFO!!!, kde jsou v prvním listopadovém týdnu postupně instalovány kasičky.

Den válečných veteránů: Teď potřebují naši pomoc!Den válečných veteránů: Teď potřebují naši pomoc!


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO