Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Polské dny. Letos již po deváté

Publikováno: 25.10.2021

Centrum Pant ve spolupráci s Polským institutem v Praze připravil už podeváté Polské dny v Ostravě. Od 19. října do 14. listopadu mohou návštěvníci zavítat na divadelní představení, koncerty, večery s poezií, seznámit se s tradicemi a historií Polska a také ochutnat polskou gastronomii. Polské dny začaly v Ostravě 14. října.

Nový audiobedekr

Součástí Polských dnů v Ostravě se stal ve čtvrtek 21. října také křest audioprůvodce v Centru Pant. Ojedinělý audiobedekr nazvaný Průvodce polskými stopami po Ostravě seznamuje s dějinami i současností Poláků v Ostravě. Pomocí jednoduché aplikace zdarma stažené v mobilu mohou lidé absolvovat komentovanou prohlídku města, zaměřenou na historii, památky, osobnosti i současnost „polské Ostravy“. Bedekr existuje v polské i české jazykové mutaci.

„Zcela zásadní je vzít si mobil a stáhnout si aplikaci IZI.TRAVEL,“ popisuje způsob, jak audiobedekr používat, jeho autor Vladimír Šmehlík. Pak stačí pouze napsat do příslušné kolonky název města Ostrava.

V bedekru je na mapě představeno 21 bodů upomínajících na dějiny Ostravy. „Samozřejmě nevynecháváme tradiční atraktivity města, protože přece jenom jde o turistický bedekr, který má provést návštěvníky po našem městě,“ doplňuje Šmehlík.

Přiznává, že inspirací se mu stal již existující audiobedekr České stopy ve Vratislavi. Ten spolu s přáteli loni vyrobila Natálie Raclavská, která se nyní mimo jiných postarala o překlady právě ostravského audiobedekru.

Jaká omáčka, takový knedlík

Uživatelé audiobedekru se o Ostravě dozvědí v mnoha ohledech detailní informace. Například, jaký knedlík si dát k jaké omáčce. „Polákům také vysvětlujeme, že u nás se pivo pije zásadně s hustou bílou pěnou, aby se nedivili, že nedostanou pivo nalévané až po okraj. Dozví se rovněž, že nemohou v české kuchyni očekávat, že jim někdo vařené brambory posype koprem,“ hovoří Šmehlík o podrobnostech projektu.

Mobilní aplikace se sama o sobě křtí těžko, proto byl v Centru Pant symbolicky pokropen šampaňským alespoň starý mobilní telefon značky Nokia.

Kompletní program Polských dnů v Ostravě i případné aktuální změny jsou dostupné na webových stránkách: 

www.polske-dny.cz a www.facebook.com/polskednyOstrava.

Polské dny. Letos již po devátéPolské dny. Letos již po devátéPolské dny. Letos již po devátéPolské dny. Letos již po devátéPolské dny. Letos již po devátéPolské dny. Letos již po devátéPolské dny. Letos již po devátéPolské dny. Letos již po devátéPolské dny. Letos již po devátéPolské dny. Letos již po deváté


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO