Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Něco pro lidi

Publikováno: 8.10.2021

Šéf činohry Národního divadla moravskoslezského Vojtěch Štěpánek napsal komorní komedii o tom, jak se štamgasti snaží zachránit svou oblíbenou hospodu před zbouráním, a nakonec jsou izolováni a přímo ohroženi na životě oni sami. Novinka s názvem Něco pro lidi v režii Tomáše Jirmana má premiéru v Divadelním klubu Divadla Jiřího Myrona 15. října.

V Divadelním klubu DJM byla s velkým úspěchem mezi léty 2011 a 2019 hrána dramatizace knihy Venědikta Vasiljeviče Jerofejeva Moskva → Petušky.

Komedie Něco pro lidi na ni svým způsobem dramaturgicky navazuje a obě inscenace spojuje také režijní pohled Tomáše Jirmana. Vojtěch Štěpánek měl od počátku jasnou představu o aktérech jednotlivých rolí – psal jim je na tělo.

„Vytvořili jsme společně absurdní příběh o tom, jak se centrem dění stane česká hospoda, jejíž štamgasti nedopatřením zahýbou světovým děním,“ uvádí Vojtěch Štěpánek.

Hra pojednává o hrstce štamgastů zabarikádovaných v hospodě, která má být zbourána a nahrazena ‚něčím pro lidi‘. Ocitnou se tak nedobrovolně ve vězení, protože je hospoda spolu s nimi označena za ohnisko čtrnácté vlny blíže nespecifikované nákazy. Vypadá to tedy, že skutečně položí životy za svou oblíbenou nálevnu. A k tomu všemu dojde pivo…

Celý svět se přitom uzdravuje a poslední bacil se vytrvale drží téhle hospody. Svět se mobilizuje, aby štamgasty na jedné straně zlikvidoval (Západ), na straně druhé jim pomohl (ruský a čínský Východ).

Diváci se v klubu „blízce potkají“ s Marií Logojdovou, Františkem Večeřou, Vladimírem Čapkou, Janem Fišarem, Petrem Panzenbergerem, Robertem Fintou, Davidem Viktorou, Miroslavem Ratajem a Vítem Rolečkem. Autor Vojtěch Štěpánek, režie Tomáš Jirman, dramaturgie Daniela Jirmanová, scéna David Bazika, kostýmy Eva Kotková.

 

Světová premiéra v Divadelním klubu DJM bude 15. října 2021 v 19.00 hodin.

Něco pro lidiNěco pro lidiNěco pro lidiNěco pro lidi


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO