Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Goldoni po ostravsku

Publikováno: 17.9.2021

Po dlouhých osmdesáti třech letech se na repertoár činohry Národního divadla moravskoslezského vrací slavná klasická komedie Carla Goldoniho Sluha dvou pánů. Ale tohle bude Goldoni po ostravsku! Světová premiéra je na programu Divadla Antonína Dvořáka v sobotu 18. září.

Dramatik a zároveň režisér Tomáš Svoboda klasickou komedii dell’arte zachoval, ale přenesl ji do ryzí ostravské současnosti: Divák se tak může těšit na poctivou dávku ostravské rázovitosti, na mnoho komických záměn, nedorozumění a schválností, ale navrch i na to nejpeprnější z českých, moravských i slezských nářečí včetně hantecu a mluvy „po našymu“. Truffaldino (u nás Truf v podání Petra Panzenbergera) jako „pěrun z Dubiny, co ma po dvuch šichtach“! Originální verzi Sluhy dvou pánů pro NDM napsal a režíruje Tomáš Svoboda.

Inscenace Goldoni po ostravsku aneb Sluha dvou pánů je tedy výraznou autorskou adaptací slavného kusu Carla Goldoniho z roku 1745. Zachovává klíčové dějové motivy (Tomáš Svoboda přenesl děj i postavy do prostředí autosalonů kdesi v současné Ostravě). Hledá komiku ve slovním humoru (paroduje různá nářečí), což byl rys naprosto typický pro komedii dell’arte, a zároveň stále chce tvořit lidovou zábavou.

Polští zloději i romský král

„Tomáš Svoboda pohlíží na celou původní hru s patřičnou dávkou nadhledu a s vehemencí a drzostí ji chce přizpůsobit dnešku. Goldoni po ostravsku je tak stále živelnou fraškou odkazující na to nejlepší z původního žánru, je komedií o vychytralosti, ale zároveň chce být živoucí inscenací, hranou dnes a pro ostravské publikum,“ přibližuje dramaturg Adam Gold. „Divák se tak může těšit na prostředí oprýskaného autosalonu-servisu, ve kterém polští zloději aut ‚uzdravují“ své stroje. Na romského krále, který za ojeté BMW slíbí i vlastní dceru, na jednu drsnou kelnerku z ‚Přívoza‘, na brněnskou ‚kocnu‘ a pražského kořena, kteří se hledají, aby našli společnou lásku v (reálně už dávno ne!) černé Ostravě,“ rozvíjí dramaturg.

Drzý a nekorektní

Nekorektní humor provází celý děj, nechybí vulgarismy a komedie je tedy vhodnější pro diváky od 15 let výše. „Je to permanentně drzý a naprosto nekorektní. Chováme se šovinisticky, rasisticky, ale zároveň je v tom nadhled a láska, takže to najde pochopení… Je i není to za hranou – hrdina není rasista, je to prostě debil. Ženy tu mají pěknou kastli a slušný airbagy, mluvíme s touhle metaforou a je to i příšerně šovinistický, ale je v tom láska a je to k sežrání! Má to hravost,“ netají se Tomáš Svoboda.

V roli Trufa Petr Panzenberger. Dále hrají Lada Bělašková, Kateřina Breiská / Petra Kocmanová, Vít Roleček, David Viktora, Jiří Sedláček, Martin Dědoch, Kamila Janovičová / Renáta Klemensová a další.

 

Goldoni po ostravskuGoldoni po ostravskuGoldoni po ostravskuGoldoni po ostravskuGoldoni po ostravskuGoldoni po ostravsku


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO