Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Eliška Čabalová a Ladislav Zívr v Domě umění

Publikováno: 16.9.2021

Galerie výtvarného umění v Ostravě připravila výstavy ostravské výtvarnice a pedagožky Elišky Čabalové a Ladislava Zívra, významného českého sochaře 20. století.

Vystaveny jsou knižní vazby, digitální tisky, sochy i kresby. V ostravském Domě umění budou výstavy k vidění minimálně do konce měsíce října. 

Výstava Elišky Čabalové

Výstava Elišky Čabalové je rozdělena do dvou částí. První z nich prezentuje dvacet dva digitálních tisků, které zachycují místa, v nichž autorka vyrůstala, žije, tvoří, nebo jsou jen její inspirací ke grafické tvorbě. Druhá část je věnována knižnímu umění a prezentuje autorské knihy, knižní objekty a umělecké knižní vazby. Výstava představuje celé kolekce mimořádných autorských knih a vazeb bibliofilií, které díky autorčině bravurní znalosti techniky překračují hranici uměleckého řemesla až k volné sochařské tvorbě.

„Od dětství ráda čtu. Tato posedlost ve spojení s estetikou mne dovedla ke knižnímu umění a umělecké knižní vazbě, kterým jsem věnovala podstatnou část svého života. S vývojem digitálních technologií a nástupem doby obrazové, ne literární, je kniha stále více na ústupu. Přemýšlím nad tím, zda budou zájemci o rukodělnou knižní vazbu, když mizí čtenáři. S tím také souvisí poptávka po takovémto „luxusním“ zboží a nabízí se otázka, zda řemeslo knihaře má nějakou budoucnost,“ konstatovala výtvarnice Eliška Čabalová.

Výstava Ladislava Zívra

Výstava Ladislava Zívra prezentuje deset soch, jeden objekt a dvě desítky kreseb významného českého sochaře. Zívrovo jméno je spojováno se Skupinou 42, s níž také jako jediný sochař vystavoval na první výstavě v roce 1943. V počátcích tvorby jej ale ovlivnil i kubismus a civilismus v podání Otto Gutfreunda, následně začal vytvářet objekty v duchu surrealismu. Vystavovaná díla pocházejí ze sbírek GVUO, SVETLIK ART FOUNDATION a ze soukromé sbírky.

 

„Značnou část svého života byl Zívr plastickou osobností. Snažil se pracovat v duchu modernismu, převážně figurativně, zároveň však byl připoután k přírodě, miloval mineralogii, paleontologii a astronomii. Zkoumal přírodu pomocí mikroskopu i dalekohledu. Vytvářel vědecké kresby i grafiky,“ uvedla kurátorka výstavy Gabriela Pelikánová.

Praktické informace

Výstavy doprovodí edukační programy pro školy a veřejnost a komentované prohlídky. Komentovaná prohlídka výstavou Ladislava Zívra je připravena ve čtvrtek 23. září v 17 hodin, komentovaná prohlídka výstavou Elišky Čabalové se uskuteční 26. října v 17 hodin. Účast je nutno rezervovat předem na webu galerie v sekci Doprovodné programy.  
Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na jednu výstavu činí 40 korun plné a 20 korun zleněné. V neděli a pro seniory vstup volný.

Eliška Čabalová a Ladislav Zívr v Domě uměníEliška Čabalová a Ladislav Zívr v Domě uměníEliška Čabalová a Ladislav Zívr v Domě uměníEliška Čabalová a Ladislav Zívr v Domě uměníEliška Čabalová a Ladislav Zívr v Domě uměníEliška Čabalová a Ladislav Zívr v Domě uměníEliška Čabalová a Ladislav Zívr v Domě uměníEliška Čabalová a Ladislav Zívr v Domě uměníEliška Čabalová a Ladislav Zívr v Domě uměníEliška Čabalová a Ladislav Zívr v Domě uměníEliška Čabalová a Ladislav Zívr v Domě uměníEliška Čabalová a Ladislav Zívr v Domě uměníEliška Čabalová a Ladislav Zívr v Domě uměníEliška Čabalová a Ladislav Zívr v Domě uměníEliška Čabalová a Ladislav Zívr v Domě uměníEliška Čabalová a Ladislav Zívr v Domě umění


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO