Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Korzár v Ostravě vyplouvá 16. září

Publikováno: 14.9.2021

Národní divadlo moravskoslezského přivádí na jeviště první taneční novinku sezóny: Příběh o korzárovi (korzárce), který (která) vyplouvá na moře a bojuje za svobodu, lásku a své místo v nerovném světě.

Dobrodružný výpravný balet na hudbu Adolpha-Charlese Adama a Jorise Barcaroliho Korzár má premiéru 16. září v Divadle Jiřího Myrona.

Příběh o korzárovi je volně inspirovaný stejnojmennou básní lorda Byrona z roku 1814. Doprovázet bude vždy živě orchestr opery NDM. Balet je vhodný i pro děti a může sloužit jako první seznámení mladšího diváka s baletem.

Inspirace Piráty z Karibiku

Libretistka Céline Barcaroli spolu s choreografem Michelem Bejarem vytvořili dramatický příběh korzára/ky zvaného/zvané La-Mort-Rouge (Červená smrt, ve skutečnosti je to dívka Medora), který/která vyplouvá na moře a hledá svou unesenou sestru. Bojuje přitom také za lásku a rovné postavení ve světě, který přeje pouze mužům.

Inscenace má bohatou výpravu a nádherné kostýmy s nádechem Orientu. Polská výtvarnice Anna Kontek a scénograf David Bazika se inspirovali filmem Piráti z Karibiku, ale také pirátskými počítačovými hrami.

„Vystoupili jsme tak z dramaturgie tradičního baletního stylu romantismu, kdy jednotlivé výstupy na sebe jen navazují a očekává se po nich potlesk. Náš balet má daný děj, odehrává se jako film, který diváka provede celým představením,“ uvádí choreograf Michel Bejar.

 

Opomíjený Korzár

Na českých jevištích byl balet Korzár spíše opomíjen. Poprvé byl uveden v Národním divadle Brno ve verzi Vasilije Medveděva 1. dubna 2005. Naposled 16. listopadu 2019 baletním souborem Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde se o jeho podobu postaral tamní umělecký šéf Jiří Pokorný.

 

Nyní se připojuje i Národní divadlo moravskoslezské, na rozdíl od ostatních tuzemských souborů však představí verzi ve všech směrech výrazně autorskou. V Ostravě tedy diváci uvidí světovou premiéru autorské verze díla.

 

 

 

 

Korzár v Ostravě vyplouvá 16. záříKorzár v Ostravě vyplouvá 16. záříKorzár v Ostravě vyplouvá 16. září


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO