Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Ostravské muzeum: Lahev do každé rodiny

Publikováno: 13.9.2021

Ostravské muzeum ve spolupráci se společností Cylinders Holding vystavuje ocelové láhve vzniklé ve Vítkovicích. Výstava nazvaná Lahev do každé rodiny dokumentuje dobu 115 let, po kterou tyto speciální výrobky ve Vítkovicích vznikají.

Úspěšný exportní artikl

Historie výroby ocelových lahví ve Vítkovicích sahá do roku 1905, kdy je doložena první písemná zmínka, O rok později došlo k zahájení sériové produkce. V té době byly lahve vyráběny v oddělení válcovny trub jako její vedlejší produkt. Až v roce 1926 proběhl přesun výroby do oddělení strojírna v dnešní Dolní oblasti, kde lahve zaznamenaly prudký rozvoj, přičemž se staly především úspěšným exportním artiklem.

Tento produkt také významně pomohl překonat hospodářskou krizi 30. let 20. století. Vedle velkých dodávek do Asie k tomu přispělo také zavádění nových typů lahví, které se mimo jiné uplatnily v průkopnické činnosti zavádění alternativních pohonů v dopravě, konkrétně stavbě tankovacích stanic na svítiplyn a potřebné přestavbě silničních vozidel.

Jedna z nejmodernějších na světě

Po druhé světové válce došlo vznikem centralizovaného střediska lahvárna ke koncentraci do té doby roztříštěné výroby. Postavení lahvárny v rámci velkého hutnicko-strojírenského kombinátu však bylo okrajové, což se projevilo v přehlíživém postoji v otázce dalších investic. Změnu v tomto ohledu přinesla až velká technická modernizace 80. a počátku 90. let, jejíž jádro představovalo vybudování linky na výrobu lahví protlačováním a protahováním z ocelových bloků. Výsledkem byla jedna z nejmodernějších lahváren na světě, která prošla po polovině 90. let privatizací a společně s lahvárnou z polského Sosnovce je součástí holdingu globálního významu.

Milníky historie výroby

Návštěvníci výstavy již na vstupním schodišti spatří graficky zpracované milníky z historie výroby a na chodbě muzea vytištěné a na zdi umístěné plakáty a fotografie z výroby. V samotné výstavní místnosti naleznou ve vitrínách historické dokumenty, historické propagační materiály, výřezy částí ocelových lahví a jejich komponentů.

Video pro návštěvníky

 Jedna vitrína je věnována zdravotnictví a obsahuje certifikovanou kyslíkovou láhev a set pro záchranáře zvaný Rescuer. Na zdech se nachází velká koláž z fotek ve tvaru ocelové láhve a několik plakátů s popisy historie výroby. Atmosféru doladí video jak historické, tak ze současné výroby a návštěvníkovi tak poskytne jednoduchý obraz z výrobního postupu ocelových lahví. Kromě toho je v místnosti umístěna celá řada typů ocelových lahví, včetně výročních miliontých kusů.

 Výstava začala 10. září a potrvá do 30. prosince 2021

 

 

Ostravské muzeum: Lahev do každé rodinyOstravské muzeum: Lahev do každé rodinyOstravské muzeum: Lahev do každé rodinyOstravské muzeum: Lahev do každé rodinyOstravské muzeum: Lahev do každé rodinyOstravské muzeum: Lahev do každé rodinyOstravské muzeum: Lahev do každé rodinyOstravské muzeum: Lahev do každé rodinyOstravské muzeum: Lahev do každé rodinyOstravské muzeum: Lahev do každé rodinyOstravské muzeum: Lahev do každé rodinyOstravské muzeum: Lahev do každé rodinyOstravské muzeum: Lahev do každé rodiny


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO