Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

V Komorní scéně Aréna ožijí slovenská devadesátá léta

Publikováno: 6.9.2021

První premiérou v nové divadelní sezóně v ostravské Komorní scéně Aréna bude inscenace renomovaného slovenského režiséra Romana Poláka Karpatský thriller. Hru soubor nazkoušel již na podzim 2020, uvedení před diváky však zabránila kovidová pandemie, a tak se Karpatský thriller konečně představí divákům v premiéře v sobotu 11. září.

Slovenské dokumentární drama vychází ze skutečné korupční kauzy z 90. let. Hlavní hrdince se dostane do rukou materiál odhalující korupci na těch nejvyšších místech státního aparátu. Když se pokusí se celou kauzu zveřejnit, narazí na špinavé praktiky nejmenované nadnárodní firmy, která ji chce nejprve společensky zdiskreditovat a později i vydírat a zastrašovat. Částečně autobiografická hra novináře Eugena Gindla byla poprvé uvedena v Slovenském národním divadle v roce 2013 v režii tehdejšího šéfa činohry Romana Poláka a její přijetí bylo přinejmenším bouřlivé. „Po premiéře se ozvali i zástupci finančních skupin, kteří byli pobouření tím, že inscenace vyzývá k agresivitě vůči bohatým. Z jejich kruhů se ozývaly hlasy, že moc v našem státě nemají finanční skupiny, ale právě divadelníci, když si něco takového můžou dovolit. Den po premiéře mi volal i ministr kultury, že o přestávce musel odejít z rodinných důvodů. Určitě ne proto, že by byl inscenací znechucen… I přesto poznamenal, že má raději mé inscenace ruské klasiky, než když se pokouším o politické divadlo,“ vzpomíná na premiérové ohlasy režisér Roman Polák.

„Karpatský thriller má za sebou již online premiéru, která se uskutečnila 30. dubna 2021. Ačkoliv se Aréna ve svých pandemických online aktivitách vyhýbala uvádění inscenací ze současného repertoáru, u této dokumentární korupční novinky usoudila, že by přeci jen měla spatřit světlo světa co nejdříve…,“ uvádí mluvčí divadla Sylvie Vůjtková.

Karpatský thriller v režii Romana Poláka, scéně Andreje Ďuríka, kostýmech Kataríny Hollé a hudbě Vladimíra Šarišského se takřka po roce odkladů dočká své české premiéry v sobotu 11. září, nejbližší reprízy budou následovat 16. a 22. září a 6. a 24. října, vždy se začátkem v 18.30 hodin

 

 

 

V Komorní scéně Aréna ožijí slovenská devadesátá létaV Komorní scéně Aréna ožijí slovenská devadesátá létaV Komorní scéně Aréna ožijí slovenská devadesátá létaV Komorní scéně Aréna ožijí slovenská devadesátá létaV Komorní scéně Aréna ožijí slovenská devadesátá létaV Komorní scéně Aréna ožijí slovenská devadesátá léta


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO