Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Sloni v Zoo Ostrava mají nové stínidlo

Publikováno: 4.8.2021

Ve výběhu slonů indických v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava vyrostlo nové stínidlo. Sloni indičtí upřednostňují spíše lesní prostředí, proto vyhledávají více stinná místa na rozdíl od jejich afrických příbuzných. Výstavbou stínidla se tak zvýšil komfort těchto majestátních zvířat. Stavbu finančně podpořil Moravskoslezský kraj.

 

Staré nestačilo

Pravidelní návštěvníci ostravské zoologické zahrady si jistě pamatují, že ve venkovním výběhu slonů indických stálo donedávna jednoduché stínidlo tvořené třemi stromovými kmeny, mezi nimiž byla natažená pevná plachta. Je známo, že sloni indičtí, které Zoo Ostrava chová, obývají ve své domovině spíše lesní prostředí, a i v podmínkách střední Evropy upřednostňují stinná místa před přímým sluncem. Původní stínidlo s přibývajícím počtem chovaných slonů ale už nestačilo, navíc postupně dosloužilo a sloni se v parných dnech zdržovali povětšinou ve stínu budovy pavilonu, tj. v poměrně velké vzdálenosti od vyhlídek pro návštěvníky, a navíc na méně vhodném podloží – na betonovém lemu pavilonu.

A tak se Zoo Ostrava rozhodla vybudovat slonům stínidlo nové – mnohem stabilnější a prostornější, tak aby se pod něj pohodlně a s rezervou vešli všichni sloni dohromady, respektive stádo samic s mláďaty (aktuálně čtyřčlenné).

 

Zdroj potravy a zábavy

„Sloni jakožto velcí býložravci musejí přijímat potravu kontinuálně po většinu dne. Proto jsme využili stavby nového stínidla a do sloupů zakomponovali lankové mechanismy. S jejich pomocí můžeme slonům nabízet zavěšené krmné sítě naplněné senem, které slony zaměstnají na několik desítek minut. Stínidlo tak poskytuje slonům nejen potřebný stín, ale slouží i jako zdroj potravy a zábavy,“ popisuje vedoucí zooložka Jana Pluháčková.

Stínidlo je zhotoveno z trvanlivých a slonům odolných materiálů (ocelové konstrukce), ukotveno na pěti nově vybudovaných betonových patkách. Je situováno na místo dobře viditelné ze všech vyhlídek pro návštěvníky.

 

Deset metrů průměr

Průměr stínidla s půdorysem pětiúhelníku je 10 metrů, výška 8,5 metru. Celkové náklady na stavbu stínidla činily 2 217 605 Kč včetně DPH, z toho 1 milion korun byl hrazen z rozpočtu Moravskoslezského kraje. Zbylou částku hradila zoo z vlastních zdrojů.

Slavnostního představení stínidla pro slony se zúčastnili zástupci Moravskoslezského kraje – krajská radní pro životní prostřední Zdenka Němečková Crkvenjaš a vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Jan Filgas (na fotografii s ředitelem Zoo Ostrava Jiřím Novákem).

Sloni v Zoo Ostrava mají nové stínidloSloni v Zoo Ostrava mají nové stínidloSloni v Zoo Ostrava mají nové stínidloSloni v Zoo Ostrava mají nové stínidloSloni v Zoo Ostrava mají nové stínidloSloni v Zoo Ostrava mají nové stínidloSloni v Zoo Ostrava mají nové stínidlo


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO