Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Ředitelská vila na Landeku se otevřela veřejnosti na jediný den

Publikováno: 12.7.2021

Ředitelskou vilu v ostravském Landek Parku si mohla ve čtvrtek 15. července na jediný den prohlédnout veřejnost. Dům prošel rozsáhlou rekonstrukcí a bude sloužit jako apartmánové ubytování.

„Půjde o netradiční den otevřených dveří, jehož součástí bude i pokřtění rekonstruovaného objektu,“ zvala na čtvrteční odpoledne a podvečer Eva Kijonková za společnost Cylinders Holding, která vilu provozuje.

 

Trezor na výplaty horníků

Takzvaná ředitelská vila sloužila šéfům někdejších dolů, které byly až do poválečných reforem součástí Vítkovických železáren, později pak OKD. Vila byla původně postavena pro ředitele důlní části Vítkovického horního a hutního těžířstva. Lákadlem pro návštěvníky tak může být mimo jiné velký trezor, ve kterém se shromažďovaly peníze na výplaty horníků.

„Daleko významnější jsou ale umělecká díla, která jsme nechali do specifického interiéru umístit. Například čtyřmetrový obraz od Josefa Lieslera, díla Miroslava Grabovského, Ladislava Čepeláka, Emílie Tomanové a dalších. Jsou tu i mnohé zajímavé práce s dobovou a oborovou tématikou,“ upozorňuje generální ředitel Cylinders Holding Jan Světlík. V jednom z apartmánů je podle něj k vidění i původní interiér pracovny ředitelů dolů. Nechybí ani obrazové příběhy slavného Zdeňka Buriana - konkrétně speciální učební pomůcka zobrazující, jak v prehistorii vznikalo uhlí.

 

Nové utajované jméno

Vila, která ve čtvrtek dostane nové, zatím utajované jméno, stojí nedaleko původního Dolu Anselm, nejstarší štolové šachty na Ostravsku, a hornického muzea. Teď prošla celkovou rekonstrukcí za více než deset milionů korun. V objektu tak vzniklo 11 dvou až čtyřlůžkových apartmánů o velikosti od 34 do 55,7 metrů čtverečních. Od července slouží pro ubytování navazující na celý areál Landek Parku se sídlištěm z doby mamutů, rybí expozicí a restaurací, sportovišti, cyklostezkou, pěší trasou k soutoku řek Odry a Ostravice, hornickým muzeem a pestrým gastro zázemím. Celý areál navíc spolupracuje s populárními Dolními Vítkovicemi, které jsou dostupné jak autem nebo MHD, tak také na kole po atraktivní cyklostezce.

Rekonstrukci cenné vily navrhl architekt Milan Šraml. Práce koordinovaly a řídily Vítkovice a.s., kterým historicky patřila. Investorem byl již zmíněný Cylinders Holding, jehož službová část ubytovací kapacitu provozuje.

 

Citlivá rekonstrukce

„Milanu Šramlovi se podařilo navrhnout velmi citlivou rekonstrukci. Zachovány zůstaly téměř všechny podlahy, schodiště, kachličky, přiznané trámoví a řada původních artefaktů,“ konstatuje Jan Světlík.

Landek Park je hojně navštěvovaným cílem rodin s dětmi, cyklistů a turistů. Kombinuje historii s přírodními krásami. V areálu jezdí důlní vláček, jsou zde tenisové kurty, hřiště i tělocvična. Díky příznivé poloze nedaleko centra Ostravy je Landek Park v letech bez koronaviru také oblíbenou destinací návštěvníků známého hudebního festivalu Colours of Ostrava. Kromě toho hostí i vlastní kulturní akce. Postupně zde ožijí další tři apartmánové domy.

Ředitelská vila na Landeku se otevřela veřejnosti na jediný denŘeditelská vila na Landeku se otevřela veřejnosti na jediný denŘeditelská vila na Landeku se otevřela veřejnosti na jediný denŘeditelská vila na Landeku se otevřela veřejnosti na jediný denŘeditelská vila na Landeku se otevřela veřejnosti na jediný denŘeditelská vila na Landeku se otevřela veřejnosti na jediný denŘeditelská vila na Landeku se otevřela veřejnosti na jediný denŘeditelská vila na Landeku se otevřela veřejnosti na jediný den


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO