Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Vyšla nová kniha o Ostravské operaci

Publikováno: 30.4.2021

pátek 30. dubna se rozsvítily ostravské dominanty v barvách trikolory a zástupci města položili květiny u památníku Rudé armády k připomínce 76. výročí osvobození Ostravy v závěru II. světové války.

Zároveň město vydává novou knihu s názvem Boj o Ostravsko 1945. Ostrava si tak připomíná významnou událost svých dějin i v době, kdy kvůli epidemiologické situaci není možné pořádat pietní akce k uctění památky veteránů u památníku v Komenského sadech.

 

Trikolora na radnici i Mostu Miloše Sýkory

„V loňském roce jsme připravovali velké oslavy, přece jen se jednalo o 75. výročí osvobození města. Nakonec nám je pandemie k naší velké lítosti zrušila. Letos jsme v souvislosti s aktuální epidemiologickou situací žádné veřejné akce nechystali, i když nás mrzí, že tak důležité historické události nemůžeme oslavit společně. Ovšem na uctění památky veteránů jsme ani za této situace nerezignovali, nová kniha je toho důkazem,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

V den osvobození města se rozsvítila v barvách trikolory věž radnice a také Most Miloše Sýkory. Přestože se neuskuteční organizovaný pietní akt u památníku v Komenského sadech, mohou lidé, kteří chtějí uctít památku padlých, kdykoliv v tento den položit u sochy kytici individuálně. Vedení města tak učinilo během pátečního dopoledne. 

 

Boj o Ostravsko 1945

Kniha, kterou u příležitosti 76. výročí osvobození Ostravy město vydalo, líčí velké dějinné události očima vojáků, odbojářů i běžných občanů. Publikace Boj o Ostravsko 1945 na téměř 160 stranách přináší první ucelené zpracování průběhu Ostravské operace po roce 1989. Oproti dřívějším vojensko-historickým publikacím se věnuje také širším politickým a strategickým souvislostem, které ovlivnily průběh bojů na Opavsku a Ostravsku, stejně jako situaci v regionu během okupace a dopadům bojů na civilní obyvatelstvo. Obsahuje řadu dobových fotografií.

Kniha popisuje průběh bojových operací od prvního neúspěšného pokusu Rudé armády o průlom na Ostravsko přes Bohumín v březnu 1945, přes následné boje na území dnešního Polska, osvobozování Opavska a Ostravska, až po postup na severní Moravu. Pozornost věnuje také souvisejícím bojovým akcím na Slovensku a v západním Slezsku, jejichž vliv na události na Ostravsku nebyl předchozími badateli příliš reflektován.

 

V prodeji v informačních pobočkách 

Práce se opírá o archivní dokumenty i vzpomínky pamětníků z řad vojáků obou bojujících stran i civilistů. Líčení doplňují osobní příběhy. Autorem knihy je Ondřej Kolář, vedoucí oddělení historického výzkumu Slezského zemského muzea. K prodeji je publikace v infocentrech OSTRAVAINFO!!! a INFO JIH!!!, nebo na e-shopu. Její cena je 370 korun.

 

Vyšla nová kniha o Ostravské operaciVyšla nová kniha o Ostravské operaciVyšla nová kniha o Ostravské operaci


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO