Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Španělští umělci Pařížské školy

Publikováno: 28.4.2021

V úterý 4. května v 17 hodin bude zahájena on-line vernisáží a spuštěním virtuální prohlídky na webových stránkách Galerie výtvarného umění Ostrava výstava Španělští umělci v Domě umění. Výstava potrvá do 6. června.

Galerie výtvarného umění v Ostravě spravuje po Národní galerii Praha druhou nejvýznamnější kolekci španělského moderního umění v České republice. „Výstava španělského umění ze sbírky GVUO se v Domě umění konala naposledy v roce 1992. Tehdy ji připravil můj tatínek a kurátor Vilém Jůza. Termín otevření aktuální výstavy pro veřejnost závisí na vládních opatřeních,“ říká Jiří Jůza, ředitel GVUO.

 

Španělé v poválečném Československu

Výstava obsahuje obrazy, kresby a grafiky šestnácti španělských umělců, kteří zakotvili v Paříži. Vystavené exponáty jsou rozděleny do osmi tematických sekcí. Převážně jde o kresby a grafiky, ale i o velmi kvalitní výběr maleb. Všechny pocházejí ze sbírky GVUO. K vidění jsou práce umělců, jakými byli Domínguez, Clavé nebo Condoy.

„Výstava se omezuje na období kolem roku 1946, kdy se v pražském Mánesu konala pod záštitou Československé republiky první poválečná zahraniční výstava s názvem Umění republikánského Španělska. Značná část vystavených prací zůstala v československých sbírkách, mimo jiné i v Ostravě,“ uvádí profesor Pavel Štěpánek, kurátor a odborník na dějiny umění hispánského světa, a dodává, že španělští umělci během svého pobytu v Československu navázali přátelství s řadou místních kolegů.

 

Z Ostravy na Tenerife

Kvalitu ostravské sbírky španělského moderního umění podtrhla výstava Óscar Domínguez v Československu, která se uskutečnila k výročí narození tohoto umělce v jeho rodném městě Tenerife na přelomu let 2016 a 2017.

Díla Óscara Domíngueze ze sbírky GVUO byla na výstavu zapůjčena a významným způsobem ji posílila. „Reprodukována jsou také v česko-španělské publikaci, kterou u příležitosti výstavy vydal kanárský kulturní ústav TEA Tenerife Espacio de las Artes v loňském roce,“ konstatuje kurátor Štěpánek. Většina Domínguezových děl se do sbírky GVUO podle Pavla Štěpánka dostala z Olomouce, kde malíř vystavoval v roce 1947 a při přípravě výstavy pobýval i tvořil v ateliéru sochaře Jaromíra Šolce a jeho ženy Marty.

Součástí ostravské sbírky španělského moderního umění byly dříve i dvě kresby Pabla Picassa, které ovšem muselo Ministerstvo kultury České republiky v rámci restitučního řízení v roce 1997 vrátit původním majitelům.

 

On-line komentovaná prohlídka 3. června

On-line komentovaná prohlídka s kurátorem Pavlem Štěpánkem se uskuteční ve čtvrtek 3. června v 17 hodin na Facebooku a YouTube GVUO.

Edukační oddělení GVUO k výstavě připraví Studijní materiály nejen pro pedagogy s náměty na tvoření, které bude možné si stáhnout na webových stránkách GVUO v sekci Dokumenty a využít je v rámci virtuální, nebo fyzické prohlídky.

 

Autoři zastoupení na výstavě:
Francisco Bores, Antoni Clavé, Honorio García Condoy, Óscar Domínguez, Luis Fernández, Pedro Flores, Julio González, Roberta González, Ismael González de la Serna, Hoyos, Baltasar Lobo, José Palmeiro, Ginés Parra, Joaquín Peinado, Hernando Viñes, Manuel Viola

Pavel ŠtěpánekŠpanělští umělci Pařížské školyŠpanělští umělci Pařížské školyŠpanělští umělci Pařížské školyDům uměníIsmael Gonzáles de la Serna - Zátiší


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO