Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka

Publikováno: 22.4.2021

Jeden z nejvýznamnějších hudebních festivalů klasické hudby v České republice letos odstartuje 27. května zahajovacím koncertem na netradičním místě – na nádvoří Slezskoostravského hradu. Organizátoři se tak rozhodli předejít komplikacím s případnými přetrvávajícími protiepidemickými opatřeními a zvolit bezpečnější cestu jak pro diváky, tak pro samotné konání koncertu.

 

S diváky nebo na TV Noe

Diváci se mohou těšit na nevšední hudební zážitek mezinárodních měřítek. V kulisách hradu se pod širým nebem představí americký dirigent Denis Russel Davies, který společně s Filharmonií Brno a mexickým violistou Adolfem Alejem uvede festivalovému publiku známou Janáčkovu Sinfoniettu a Ostravě dlouho nehrané dílo Harold v Itálii Hectora Berlioze. Pokud to bude nutné, odehraje se zahajovací koncert festivalu v režimu bez diváků. V takovém případě bude zprostředkován TV Noe zdarma.

Organizátoři chystají také další program pro všechny milovníky kultury – kromě symfonických koncertů také workshopy pro děti, jazzový večer nebo rodinné víkendy na Hukvaldech.

 

Jisté je, že festival bude

„Protože nevíme zcela přesně, jaká protiepidemická opatření budou platit koncem května, rozhodli jsme se pro open air zahajovací koncert, u kterého budou případná opatření přívětivější. V případě, že bychom museli hrát zcela bez diváků, vstupné samozřejmě řádně vrátíme a přenos zajistí TV Noe. Jisté ale je, že Janáčkův festival bude. Jsme pevně rozhodnutí odehrát nejen zahajovací koncert, ale i další program. Opačné řešení by bylo velkou škodou jak pro festival, ale zejména pro jeho publikum a kulturu v našem regionu,“ říká Jaromír Javůrek, ředitel MHFLJ.

 

Další festivalové tipy

Letošní festivalovou nabídku tvoří dvě desítky koncertů a doprovodných akcí interpretů a hostů z celého světa. Mezi vrcholy letošního ročníku bude patřit festivalový debut estonské dirigentky Kristiiny Posky, která se jako třetí žena festivalové historie objeví u dirigentského pultu.

Pozornosti neujde také koncert houslisty Ivana Ženatého a arménského violoncellisty Surena Bagratuniho, pod taktovkou Tomáše Netopila bude hrát Wroclavská filharmonie. Posluchači budou svědky nejen výjimečného uměleckého zážitku, ale také symbolického předání prezidentské štafety Festivalu mezi Ivanem Ženatým a Tomášem Netopilem.

 

Rodiny vítány!

Festival letos nabídne sérii koncertů, které jsou vhodné nebo přímo určené dětem – v programu jsou vždy označené liškou. Jedná se zejména o dva poslední červnové víkendy na Hukvaldech, kde vystoupí například dětský sbor Ondrášek. Zároveň jsou připraveny tvůrčí dílny pro děti, kompoziční workshop se soudobým českým skladatelem Slavomírem Hořínkou nebo interaktivní průzkum písní operety Polská krev. Příznivá je i cenová politika: spousta těchto akcí je zdarma nebo za zvýhodněné rodinné vstupné.

 

Součástí Festivalu jsou také Dny slezských varhan. Festival se koná ve čtyřech místech MS kraje: Ostravě, Hukvaldech, Opavě a Frýdku – Místku, v termínu od 27. května do 1. července 2021.

Více na www.mhflj.cz

Dennis Russell DaviesOrchestr Filharmonie BrnoSlezskoostravský hradŘeditel festivalu Jaromír JavůrekAdolfo Alejo


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO