Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Nejstarší porodnice v Ostravě slaví 100. výročí svého založení

Publikováno: 29.3.2021

Už sto let pomáhají zdravotníci v nemocnici v ostravských Vítkovicích na svět novorozencům ve zdejším Centru péče o matku a dítě.

Aktuálně největší soukromá porodnice v Česku, která zvládala již ve svých začátcích kolem tisíce porodů ročně, poskytuje péči dosud. Jedná se tedy o nejdéle fungující porodnici v Ostravě. Významný historický milník si nemocnice sice připomene až v srpnu, ale slavit se chystá po celý rok, a to nejen s nastávajícími a čerstvými maminkami, které si nemocnici v ostravských Vítkovicích vyberou k narození svého miminka.

„Na významné jubileum naší porodnice jsme se již dlouho těšili a pro veřejnost plánovali mnoho zajímavých akcí. S ohledem na epidemiologickou situaci jsme však museli naše plány přehodnotit a přenést je do virtuálního prostředí. V průběhu roku budeme naše příznivce informovat o jednotlivých projektech, které máme k příležitosti staletého výročí připraveny,“ říká primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice MUDr. Ivana Lukáčová.

Za sto let se kvůli rozvoji techniky a lékařských věd změnilo v oboru porodnictví mnohé: „Diagnostika počátku těhotenství se díky ultrazvuku a detekci těhotenského hormonu posunula téměř do prvních týdnů po oplodnění. Na vynikající úrovni je rovněž péče o těhotnou ženu, včasná diagnostika vrozených vývojových vad, chromozomálních abnormalit a rizikových stavů těhotných, o které je pečováno v centrech pro rizikovou graviditu. O takových možnostech mohli lidé před sto lety jen snít,“ připomíná primářka Lukáčová.

K významným změnám došlo i v procesu samotného porodu, který na počátku 20. století probíhal běžně v domácím prostředí s asistencí porodní báby. Nemocniční péče byla obtížně dostupná, v celé republice bylo jen několik málo porodnic. Dnes není plánovaný porod mimo zdravotnické zařízení dle České gynekologicko-porodnické společnosti vzhledem k rizikům pro dítě i matku vůbec doporučován.
Ve vítkovické porodnici přišlo v loňském roce na svět 1609 dětí.

Nejstarší porodnice v Ostravě slaví 100. výročí svého založeníNejstarší porodnice v Ostravě slaví 100. výročí svého založeníNejstarší porodnice v Ostravě slaví 100. výročí svého založeníNejstarší porodnice v Ostravě slaví 100. výročí svého založení


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO