Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Dvě činoherní novinky bez premiér pro diváky

Publikováno: 18.3.2021

Soubor činohry Národního divadla moravskoslezského dokončil v těchto dnech přípravy dvou nových inscenací. Bez premiéry pro diváky je zatím autorský počin Janusze Klimszy s názvem Laterna.Soubor také mimořádně během února nastudoval drama Diplomacie Cyrila Gelyho z roku 2011. Obě inscenace budou mít premiéry až před diváky v hledištích, u Diplomacie se počítá jen s několika uvedeními.

 

Diplomacie: divadlo jako Paříž na konci války

 

„Diplomacie je výjimečné drama, které je sice umístěno do závěrečné fáze druhé světové války, ale velmi silně rezonuje i s tím, co svět aktuálně prožívá. Francouzský dramatik Cyril Gely (nar. 1968) napsal strhující dialog švédského diplomata a německého vojenského velitele okupované Paříže na konci srpna 1944. Jeden má rozkaz zcela zničit Paříž – výkladní skříň evropské civilizace, druhý má za úkol mu to vymluvit a zachránit město i pro budoucí pokolení takové, jaké je,“ říká o hře režisér a šéf činohry NDM Vojtěch Štěpánek.

 

Podle Štěpánka se dnes rovněž nacházíme v napínavém, skutečně zlomovém období. „Komorní drama jsme umístili na velké jeviště Divadla Antonína Dvořáka, protože tak jako figury dramatu Diplomacie hrají hru o osud Paříže a lidstva, tak my hrajeme mimo jiné o osud našeho divadla, které je v těchto dnech pusté a v ohrožení, podobně jako Paříž na konci války,“ doplňuje Štěpánek.

 

Drama je postaveno na důvěrném rozhovoru dvou mužů. Konzul Raoul Nordling se snaží generála Dietricha von Choltitze přesvědčit o tom, že nesmí splnit rozkaz Adolfa Hitlera (i za cenu nejvyšší oběti). Hitler přikázal: Paříž se nesmí dostat do rukou nepřítele, a když, tak jen jako hromada sutin. Dodnes zcela přesně nevíme, zda bylo „přežití Paříže“ výsledkem tohoto reálného dialogu či historicky prokázaných tajných vyjednávání, či zda německý velitel nemohl splnit rozkaz prostě proto, že už to nebylo možné díky rychlému postupu vojsk spojenců. Von Choltitz totiž skutečně tajně přes švédského konzula Nordlinga o takové možnosti vyjednával, a přitom měl německé velení v Berlíně udržovat v dojmu, že se Paříž chystá zničit.

 

V hlavních rolích dramatu u nás diváci uvidí Tomáše Jirmana (konzul Nordling) a Františka Strnada (generál von Choltitz).

 

Laterna: přemýšlení o češství

 

Nucené uzavření divadel pro veřejnost znovu odložilo premiérové veřejné uvedení komorní činoherní inscenace Laterna. Text Janusze Klimszy, na němž spolupracoval s dramaturgem Adamem Goldem, je inspirován Jiráskovou Lucernou. Poslední naplánovaná premiéra měla být v pátek 5. března.„ Hra připravená pro Divadlo ‚12‘ přibližuje soudobé zkoušení Jiráskovy hry a různé výklady jejího významu, pohledy na její obsah a úvahy nad tím, co Lucernou vlastně Jirásek zamýšlel sdělit,“ popisuje představení Adam Gold.

 

„Laterna je inscenace především pro publikum, které v divadle hledá podněty k přemýšlení o sobě samých nebo o tématu češství,“ doplňuje Gold.

V režii Janusze Klimszy hrají Anita Krausová, David Viktora, Aneta Klimešová a Petr Houska.

Dvě činoherní novinky bez premiér pro divákyDvě činoherní novinky bez premiér pro divákyDvě činoherní novinky bez premiér pro divákyDvě činoherní novinky bez premiér pro divákyDvě činoherní novinky bez premiér pro divákyDvě činoherní novinky bez premiér pro divákyDvě činoherní novinky bez premiér pro diváky


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO