Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Pohádka o bídném havíři

Publikováno: 12.2.2020

Zbrusu nová a zcela původní Pohádka o bídném havíři bude mít premiéru v pátek 14. února v komorním Divadle „12“. Inscenaci připravil soubor opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského.

 

Inspirací pro hudební příběh pro celou rodinu se staly ostravské bludné balvany – pro první pohádku jsou to ty na výstavišti Černá louka.

 

„NDM tak originálním příběhem vychází vstříc poptávce po inscenaci, na kterou by diváci mohli vzít své menší děti,“ říká mluvčí divadla Šárka Swiderová.

 

Autory hudebního pohádkového příběhu, kterými jsou Juraj Čiernik a Jan Vlas, okouzlily ostravské bludné balvany. Proto jim autoři opatřili jako strážkyně tři čarodějky – Slečnu Čarokrásnou, Slečnu Vědoucí a Dadu.

Havíř z Koblova

Pohádka je situována do Ostravy a vychází z jejích reálií. První příběh tedy zavede diváky do hornické rodiny z Koblova, na kterou se lepí neodbytná Bída. Stále Bídou pronásledovaný Havíř ale nečekaně získá bohatství. Tři čarodějky, strážkyně balvanu Bohatství na Černé louce, ho ovšem podrobí třem zkouškám, za nimiž Havíř putuje po městě: zastaví se i ve Stodolní ulici nebo v Přívoze. „Havíř samozřejmě při zkouškách o rychle nabyté hmotné bohatství přijde, ale zjistí, že to skutečné bohatství a štěstí je v něčem jiném,“ naznačují poselství příběhu autoři Juraj Čiernik a Jan Vlas.

Zatím jsou v plánu tři pohádky – každý rok jedna. V rolích čarodějek se ve všech příbězích diváci potkají s Evou Zbrožkovou (Slečna Vědoucí), Jankou Hoštákovou (Slečna Čarokrásná) a Dagmar Mimrovou (Dada). V dalších rolích první pohádky vystupují členové sboru operety/muzikálu NDM.

O bludných balvanech

Na kamenné obry narazí veřejnost v Ostravě poměrně často: najde je na výstavišti na Černé louce, v Kunčicích před jednou ze vstupních bran do hutního podniku Liberty Ostrava (kdysi Nová huť, donedávna ArcellorMittal) anebo v Porubě. Tzv. Rovninské bludné balvany dostaly název podle místa nálezu – pískovny v Hlučíně-Rovninách. Tam je stejně jako ty ostatní (rozmístěné po celém Česku) přinesl ledovec ze Švédska a Finska.

Když ledovec roztál, zůstaly kameny rozesety na různých místech; ty z hlučínské pískovny byly po jejím zrušení v 60. letech 20. století převezeny na ostravské výstaviště. Nejvíce bludných balvanů v ČR je právě na Ostravsku. Balvany jsou přírodními památkami.

Pohádka o bídném havířiPohádka o bídném havířiPohádka o bídném havířiPohádka o bídném havířiPohádka o bídném havířiPohádka o bídném havířiPohádka o bídném havířiPohádka o bídném havíři


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Infocentrum Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Infocentrum Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava