Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Výstava památníků, které nevzniknou

Publikováno: 10.2.2020

Výstavu všech loňských návrhů podoby Památníku válečných veteránů, který má stát v parku Čs. letců, pořádá město Ostrava ve spolupráci s Městským ateliérem MAPPA.

Instalovaná je v prostorách kanceláře Refill v Českobratrské ulici a je přístupná veřejnosti do 30. ledna každý všední den od 9 do 17 hodin. Architektonicko-umělecká soutěž vloni vyvolala velký zájem. Autoři do ní zaslali celkem 27 návrhů. Porota nevybrala žádný z nich, návrhy nesplnily její očekávání.  Město proto připravuje novou soutěž.

Vypíšeme novou soutěž, autorům děkujeme

„Vážíme si všech bývalých i současných veteránů, kteří nasazovali a nasazují své životy za svou vlast, svobodu a demokracii. V Ostravě dosud chybí památník, který by jim vzdával hold a připomínal jejich hrdinství. Děkuji všem autorům, kteří poslali své návrhy. Rozhodli jsme se nicméně vypsat novou architektonickou soutěž. Věříme, že se nám podaří najít řešení, které ponese nejen silné poselství novým generacím, ale bude kromě bývalých veteránů věnováno i těm novodobým, což řada z došlých návrhů postrádala,“řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Veřejné setkání 30. ledna

Výstavu všech doručených návrhů uzavře ve čtvrtek 30. ledna veřejné setkání k výsledkům soutěže, které se v kanceláři Refill uskuteční od 17 hodin. Zazní na něm také informace k rozhodnutí poroty o zrušení soutěže a její očekávání pro nové návrhy. Za město se ho bude účastnit náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová, za porotu ředitel Galerie PLATO Marek Pokorný, za Útvar hlavního architekta magistrátu města sekretář soutěže Jiří Burysz a moderátor setkání architekt Tomáš Čech. Pozváni byli další členové poroty a zároveň autoři jednotlivých návrhů.  Na celý měsíc únor se výstava přestěhuje do budovy Magistrátu města Ostravy. 

Nejpozději v dubnu

Původní soutěž zrušila rada města na základě doporučení poroty loni v listopadu. Návrhy nesplnily očekávání porotců na nadčasové řešení reflektující památku jak zesnulých veteránů a pamětníků světových válek, tak veteránů z novodobých válečných konfliktů. Rada města zároveň zadala přípravu nové soutěže s vyšším finančním limitem na odměny autorům. 

 

Ostrava přímo vyzve k účasti některé tvůrce respektované odbornou veřejností a zároveň otevře soutěž všem ostatním zájemcům. Z přihlášek, které tito zájemci do soutěže zašlou, porotci vyberou další účastníky, kteří budou mít možnost předložit své návrhy. Ustanovující zasedání poroty, zpřesňující soutěžní podmínky a další aspekty nové soutěže, se uskuteční ve druhé polovině února. Soutěž bude vyhlášena nejpozději v dubnu. 

Výstava památníků, které nevzniknouVýstava památníků, které nevzniknouVýstava památníků, které nevzniknouVýstava památníků, které nevzniknouVýstava památníků, které nevzniknouVýstava památníků, které nevzniknouVýstava památníků, které nevzniknouVýstava památníků, které nevzniknouVýstava památníků, které nevzniknouVýstava památníků, které nevzniknouVýstava památníků, které nevzniknouVýstava památníků, které nevzniknouVýstava památníků, které nevzniknouVýstava památníků, které nevzniknouVýstava památníků, které nevzniknou


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Infocentrum Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Infocentrum Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava