Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Ostravské muzeum plné pohádek

Publikováno: 7.12.2019

Ostravské muzeum zaplnila v těchto dnech pohádková témata. Návštěvníci v rámci výstavy Muzeum plné pohádek uvidí tři samostatné projekty – Pohádky bratří Grimmů, Fenomén Igráček a Šťastný 2020. Výstava začala 5. prosince a potrvá až do konce měsíce února.

Pohádkové scény z Drážďan

Výstava nazvaná Pohádky bratří Grimmů představuje 29 pohádkových výjevů, které jsou součástí sbírek Muzea města Drážďan. Pohádkové scény byly vyrobeny v roce 1946 v továrně ve městě Eibenstock a poprvé veřejnosti s obrovským úspěchem představeny 20. listopadu 1946. Na vánočním veletrhu v Drážďanech v roce 1946 výstavu během jediného měsíce vidělo 170 tisíc lidí. „Stadtmuseum v Drážďanech pak scény inspirované populárními i méně známými pohádkami bratří Grimmů odkoupilo od syna majitele továrny na přelomu let 1979 a 1980 a v letech 2016 až 2018 byly tyto pohádkové výjevy restaurovány,“ uvádí ředitelka muzea Jiřina Kábrtová.

„Na velkoplošné obrazovce pak návštěvníci zhlédnou i stará filmová zpracování klasických grimmovských pohádek pro domácí promítačky ze sbírky svitkových filmů Jaromíra Nohavici,“ dodává Jiřina Kábrtová. Jaromír Nohavica zapůjčil muzeu k těmto účelům rovněž i svoji dětskou promítačku.

Fenomén Igráček – horník i biskup

Do Ostravského muzea zavítala také putovní výstava Fenomén Igráček, která vznikla v Technickém muzeu v Brně. „Tyto plastové figurky se v Československu staly jedním z fenoménů 80. let minulého století. Mezi oblíbenými figurkami legendárních Igráčků nechybí věhlasná první postavička zedníka z roku 1976 ani původní balení těchto hraček. Bylo nám nabídnuto vybrat si dvě postavičky, speciálně pro Ostravu, které budou vyrobeny jako jedinečné originály. A tak uvidíte postavičku horníka v černé slavnostní uniformě i s kahanem a švancarou a olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburku, který se zasloužil o vznik obcí na Ostravsku a v jehož závěti je první písemná sbírka o Moravské Ostravě,“ říká o vystavených Igráčcích ředitelka Kábrtová.

Součástí výstavy je i Igráčkova dílnička, kde si děti mohou s Igráčky pohrát.

Třetím projektem, který v muzeu dotváří pohádkový advent, je Šťastný 2020. Jde o představení ostravského fotografa, malíře, básníka a textaře Radovana Šťastného, jehož svět plný groteskních osůbek vyzývá k úsměvu i zamyšlení.

Ostravské muzeum plné pohádekOstravské muzeum plné pohádekOstravské muzeum plné pohádekOstravské muzeum plné pohádekOstravské muzeum plné pohádekOstravské muzeum plné pohádekOstravské muzeum plné pohádekOstravské muzeum plné pohádekOstravské muzeum plné pohádekOstravské muzeum plné pohádekOstravské muzeum plné pohádekOstravské muzeum plné pohádekOstravské muzeum plné pohádekOstravské muzeum plné pohádek


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Infocentrum Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Infocentrum Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava