Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Ostravská legenda Eduard Halberštát v PLATO

Publikováno: 5.12.2019

Ostravská městská galerie PLATO představuje tradiční autorský vánoční strom. Autorem je tentokrát ostravská legenda, výtvarník Eduard Halberštát. Vánoční instalace s názvem Tradition today je otevřena od středy 4. prosince. Kromě stromku galerie chystá i speciální vánoční kino-víkend.

 

Strom, betlém, pohled

 

Konec roku přináší do PLATO oblíbenou tradici autorského vánočního stromu. K realizaci toho letošního, v pořadí již šestého, galerie oslovila ostravskou žijící legendu, malíře, grafika, ilustrátora a bývalého pedagoga Fakulty umění Ostravské univerzity Eduarda Halberštáta (*1937). Rodák z Ústí nad Orlicí se rád věnuje tradici malování a stavění papírových betlémů, které jsou součástí tamějších vánočních tradic, a i sám Halberštát jich několik vytvořil. Téma betlému je také ústředním motivem letošní vánoční instalace v PLATO. Ta se oproti předešlým, poměrně monumentálním, intervencím obrací k tradicím, skromnosti a rodinné pospolitosti. Součástí je Halberštátova velkoformátová grafika, vánoční stromek a pohlednice, které si návštěvníci galerie mohou zakoupit a poslat tak vánoční přání svým blízkým.

 

Nejvíce Štědrých večerů

 

„Ze všech předcházejících autorů vánočního stromu v PLATO jsem prožil nejvíce Štědrých večerů. Některé byly velice skromné, zvláště za 2. světové války, ale jejich pospolitou rodinnou atmosféru si pamatuji dodnes. Moje instalace vánočního stromu je spíše minimalistickou připomínkou těchto časů,“ dodává Halberštát.

 

Eduard Halberštát během mládí pracoval krátce v Ostravě na dole Hlubina a po tragické havárii, při které došlo k výbuchu metanu, se začal zajímat o umění. Po absolvování 11 let studií na pražské Akademii výtvarného umění /1967 -1973/ získal možnost vyjet na studijní pobyt do pařížské École nationale supérieure des Beaux-Arts. Od roku 1969 se účastní výstav v České republice i zahraničí. Jeho dílo dokumentuje osobní prožitky a životní příběhy. K Halberštátovým typickým sériím patří Hlava 22, Hasičská družstva a Zahrádky. Je bývalým pedagogem Fakulty umění Ostravské univerzity.

 

Vánoční program galerie

 

Vernisáž autorského stromu zahájila vánoční program galerie. Návštěvníci se mohou během prosince těšit, kromě tradičního punče, i na speciální vánoční kino-projekce během posledního víkendu tohoto roku. Národní filmový archiv PLATO poskytl dva díly digitálně zrestaurovaného Švejka s Rudolfem Hrušínským, horor Věry Chytilové nebo Animované pásmo pohádek pro děti.

 

Více o vánočním programu v PLATO:
https://plato-ostrava.cz/cs/Aktuality/2019/11/Tak-At-Vanoce-V-PLATO

Ostravská legenda Eduard Halberštát v PLATOOstravská legenda Eduard Halberštát v PLATOOstravská legenda Eduard Halberštát v PLATOOstravská legenda Eduard Halberštát v PLATOOstravská legenda Eduard Halberštát v PLATOOstravská legenda Eduard Halberštát v PLATOOstravská legenda Eduard Halberštát v PLATOOstravská legenda Eduard Halberštát v PLATOOstravská legenda Eduard Halberštát v PLATOOstravská legenda Eduard Halberštát v PLATOOstravská legenda Eduard Halberštát v PLATOOstravská legenda Eduard Halberštát v PLATOOstravská legenda Eduard Halberštát v PLATOOstravská legenda Eduard Halberštát v PLATOOstravská legenda Eduard Halberštát v PLATO


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Infocentrum Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Infocentrum Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava