Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Boris Renner vydal nástěnný retrokalendář na rok 2020

Publikováno: 4.10.2019

Osm měsíců připravoval známý ostravský fotograf Boris Renner svůj druhý charitativní retrokalendář. Jmenuje se Dřisty z klepača. Zatímco loňské úspěšné Příběhy staré Ostravy vyšly ke 100. výročí vzniku republiky, tentokrát se fotograf inspiroval 30. výročím sametové revoluce. 

„Boris Renner vytvořil další úžasné dílo,“ říká Miloš Svoboda, zakladatel ostravského ARCADA Neuromedical Center, ve kterém rehabilitují děti s mozkovou obrnou a pro něž je výtěžek z prodeje retrokalendářů určen.

Klepač? Ideální místo!

„Dřisty z klepača nás Porubáky – a určitě nejen nás teleportují o pár desítek let zpět, kdy jsme žili v partičkách na dvorech a scházeli se na ‚klepaču‘…  Byly nás stovky děcek, měli jsme přirozený sociální kontakt a nemuseli jsme hledat kámoše přes sociální sítě. Domluvit si rande nebylo lehké, protože fungovaly jen pevné telefonní linky a bylo třeba vyvinout velkou organizační schopnost … Klepač byl pro to ideálním místem. Rád na to vzpomínám a určitě tohle dílo Borise Rennera chci mít celý rok na stěně!“  vypráví Miloš Svoboda, který Rennerovy retrokalendáře považuje za svébytnou uměleckou tvorbu.

Oslavy MDŽ i fronty na ovoce

V tom právě vydaném fotograf zachytil výjevy z všedního života v období tzv. reálného socialismu. Na 13 inscenovaných snímcích zpřítomnil scény, které dnešní mladá generace zná už jen z vyprávění – jako jsou například fronty na ovoce, oslavy MDŽ nebo prvomájový průvod. Stejně jako loni v prvorepublikových Příbězích staré Ostravy se i tentokrát fotilo na autentických místech – například scéna Fronta vznikla u porubského Oblouku, Vojenské cvičení v Dolní Lutyni, Havíři na Dole Michal.

Obrazy zapamatované z dětství

„Kalendář je zcela apolitický. Rád bych, aby v lidech, kteří v té době vyrůstali, probudil vzpomínky na mládí,“ říká Boris Renner, který sérii inscenovaných historických snímků vytváří ve svém charitativním projektu RETRO OSTRAVA – OSTRRRAVACI DĚCKAM!!! „S manželkou vymýšlíme obrazy, které si sami z dětství pamatujeme. Všechny fotky doprovázejí krátké texty z pera známého blogera a spisovatele Ládi Větvičky, každá má svůj příběh.

Už nyní jsou Dřisty z klepača k dostání v ostravských infocentrech a v e-shopu na webu ostravainfo.cz

 

 

Související odkazy :

Video o vzniku retrokalendáře:

https://vimeo.com/360249986

https://www.facebook.com/retroostrava/

http://arcada-center.com/cs/

http://www.borisrenner.cz/

http://ostravaci.cz

Boris Renner vydal nástěnný retrokalendář na rok 2020Boris Renner vydal nástěnný retrokalendář na rok 2020Boris Renner vydal nástěnný retrokalendář na rok 2020Boris Renner vydal nástěnný retrokalendář na rok 2020Boris Renner vydal nástěnný retrokalendář na rok 2020Boris Renner vydal nástěnný retrokalendář na rok 2020


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Infocentrum Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Infocentrum Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava